Работата на Илияс Лестарис е да изпраща клиентите си по широкия свят – Тайланд, Мавриций, Индия, Мароко. Сега обаче е доволен, ако на някой грък изобщо му мине през ума думата екскурзия.

Телефонът на 65-годишният атинянин мълчи от дни, рядко някой влиза в бюрото в центъра на града. Лестарис поглежда към картата на света, закачена на стената, после към монитора и дърпа от цигарата си. Последния ваканционен пакет продал преди две седмици – Лезбос, три дни, това е всичко.

„Тотален отлив, нищо не се помръдва“, казва Лестарис пред „Шпигел“. А предлага  евтини пътувания – с автобус до Истанбул, седем дни полупансион за 390 евро, но местата си стоят празни.

Лестарис от години е в бизнеса, но не е преживявал такъв спад на пътуванията. С приходите си може да покрие единствено наема на бюрото. С две думи описва чувствата си. Несигурност е едната. Другата – гняв.

Гняв, че сега гръцките граждани трябва да платят фалшификациите на статистиката за дефицита на предишното правителство. Боли го, че Гърция вече има сред другите държави в ЕС славата на държава на мързеливи хора, които печелят много, харчат бързо и разчитат на чужда помощ. Той е внасял 37 години в пенсионната каса и сега получава за това 617 евро.

„Кажете това на госпожа Меркел“, препоръчва на посетителите от Германия.

Още по темата

Въпреки че ЕС и МВФ се решиха на спасителен план за милиарди евро за заплашената от фалит Гърция, самочувствието на гърците е тежко засегнато. Наранява ги най-вече дългото увъртане и отлагане на германския канцлер Ангела Меркел.

„Ангела Меркел? Не, благодаря“ написа наскоро на първата си страница атинският ежедневник „Вима“. Под това заглавие изданието публикува рейтинг на чуждестранните политици – на първо място е Никола Саркози. Анкетата показва, че 76,6 от гърците имат позитивно отношение към френския президент – Саркози обяви още през март, че страната му е насреща, ако Гърция се нуждае от помощ.

След него в класацията се нареждат руският премиер Владимир Путин (73,7%), американския президент Барак Обама (68,2%), турският премиер Реджеп Ердоган (32,9%) и чак тогава Ангела Меркел (18,4%).

По-лошо отношение към канцлера не може да има – 79,9 процента от гърците имат негативно мнение за нея. На този фон отношението към Ердоган е почни като любовно обяснение, защото турчинът за гърците не е просто един политик. Той е премиерът на столетния враг, дори и след намаляването на напрежението в отношенията в последно време.

Елена Спилотис формулира омразата си към Мркел дипломатично: била наранена, казва 39-годишната продавачка в магазин за дамски чанти. Гърция била люлката на европейската култура. „Госпожа Меркел забравила ли е това?“

В момента в Гърция внимателно се следи всяко движение в Германия. Затова всички медии разпространиха информацията за акцията на Handelsblatt „Аз купувам гръцки държавни книжа“. Германското бизнес издание призова да се купуват гръцки облигации, за да бъде подкрепена задлъжнялата страна като знак на споделена отговорност „дори и при безспорен финансов риск“.

Шефът на RWE Юрген Гросман, който подкрепи инициативата и иска да купи държавни ценни книжа за 100 хиляди евро, беше почетен с огромна снимка в консервативния вестник „Катимерини“.

Какво ще стане обаче със страната по-нататък. Някои икономисти се съмняват, че ще успее да спази тежкия курс на икономии. Очакват задълбочаване на рецесията, защото намаляващите заплати и по-високите данъци ще ударят местната икономика.

Въведеният в началото на годината пакет мерки, с който ДДС беше увеличен от 19 на 21 процента, вече има първите последствия. Гърците свиха потреблението си. Търговците се борят за клиенти с отстъпки и разпродажби. Броят на празните офиси и търговски площи се увеличава, включително в най-престижните части на Атина. Преди години беше немислимо там да се види табела „Дава се под наем“.

„Вече не си купувам дрехи, дори да ми се иска“, казва Мариана. 34-годишната продавачка вече се е отказала от почивка. Да ходи с кола на работа също се е отказала. Правителството повиши акциза върху бензина с 10% и Мариана вече има месечна карта за автобуса. Непрекъснато се тревожи за работата си в магазина за козметика. „Сега идват значително по-малко клиенти.“

Гърците се притесняват, че ще става още по-лошо. Вече няма доверие и в банките. В последните няколко месеца фирмите и собствениците на депозити са изтеглили 10 милиарда евро и сега си ги държат вкъщи или са ги прехвърлили в чужбина. На улицата протестите се увеличават.

И краят на напрежението не се вижда.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase