Снимка: БГНЕС

Руският философ и политолог Александър Дугин даде интервю за американския журналист Тъкър Карлсън. 20-минутното видео е публикувано в канала на Карлсън в YouTube. Твърди се, че интервюто е записано в Москва, но не се уточнява кога.

Представяйки Дугин, Карлсън казва, че на Запад наричат философа "Мозъкът на Путин" и идеите му са "дълбоко обидни за някои хора".

"Дугин не е близък съветник на Владимир Путин. Той е писател, който пише за големи идеи. И за това книгите му бяха забранени от администрацията на Байдън в Съединените щати, не можете да ги купите от Amazon", отбелязва Карлсън.

В самото начало на интервюто Тъкър Карлсън пита Дугин каква според него е причината за "саморазрушителния път", по който са тръгнали англоговорящите страни – САЩ, Великобритания, Австралия, Канада. Дугин отговаря:

"Мисля, че всичко започна с индивидуализма. Беше неразбиране на човешката природа. Когато идентифицирате индивидуализма с човека, вие прекъсвате всички връзки с всичко останало. Индивидът беше и си остава ключово понятие, поставено в центъра на либералната идеология. Според моето разбиране либерализмът е исторически, културен, политически и философски процес на освобождаване на индивида от всякакъв вид колективна идентичност. Отхвърлянето на Католическата църква като колективна идентичност, Западната империя като колективна идентичност, последвано от бунт срещу националната държава като колективна идентичност в полза на просто гражданското общество. След това имаше голяма битка на 20 век между либерализма, комунизма и фашизма. И либерализмът отново победи. И след разпадането на Съветския съюз остана само либерализмът."

Според Дугин следващият етап на либерализма е "освобождаване от полова идентичност" и в резултат "това доведе до транссексуални хора, ЛГБТ хора и нова форма на сексуален индивидуализъм".

"И последната стъпка, която все още не е напълно направена, е освобождаването от човешката идентичност. <…> Можете да изберете вашата индивидуална идентичност – да бъдете личност, да не бъдете личност. Това си има име - трансхуманизъм, постхуманизъм, изкуствен интелект. Клаус Шваб, Реймънд Курцвейл, Ювал Ноа Харари открито заявяват, че това е неизбежното бъдеще на човечеството. Пристигаме на историческата крайна спирка. Преди пет века се качихме на този влак и сега пристигаме на последната гара", казва Дугин.

Карлсон също попита Дугин защо според него Русия "се превърна в основен враг" за Запада, по-специално за либералите в САЩ, след 2000 г., когато руският президент се смени. Той добави, че САЩ харесват първия президент на Русия Борис Елцин, защото той "е бил пияница".

"Първо, мисля, че въпросът е, че Путин е традиционен лидер. Когато дойде на власт, той от самото начало се опита да извади страната ни от световно влияние. Той започна да се противопоставя на глобалния прогресивен дневен ред. И тези хора в САЩ, които подкрепяха Съветския съюз, бяха прогресивни, те все още са прогресивни. Затова те започнаха да чувстват, че си имат работа с някой, който не споделя техния прогресивен дневен ред и който се опитва - доста успешно - да възроди традиционните ценности, държавния суверенитет, християнството, традиционното семейство", отговори философът.

Според Дугин омразата от "прогресивния лагер на Запада" не е случайна.

"Ако вашата основна цел и основна задача е да унищожите традиционните ценности, традиционното семейство, традиционните взаимоотношения, традиционните вярвания... И когато някой с ядрени оръжия - не на последно място аргумент - силно защитава традиционните ценности, тогава мисля, че има някои причини за тази русофобия и омраза към Путин", добави той.

В началото на интервюто, представяйки Дугин на публиката, Карлсон припомни, че през август 2022 г. дъщерята на политолога Дария загина при експлозия на кола, но тази тема не беше обсъдена по-нататък в разговора.

През последните няколко месеца Тъкър Карлсън също интервюира руския президент Владимир Путин и основателя на социалната мрежа VKontakte и Telegram Павел Дуров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase