Снимка: БГНЕС

Финансовите министри от еврозоната са одобрили план за оказване на помощ на Гърция, който предвижда отпускането на 110 милиарда евро в рамките на 3 години, съобщи АФП.

80 милиарда евро ще бъдат отпуснати от еврозоната, а останалите 30 милиарда от Международния валутен фонд.

Заседанието на финансовите министри от еврозоната в Брюксел плодължава.

Срещата в Брюксел е ден след като Атина постигна споразумение с Международния валутен фонд. То е необходимата стъпка за активиране на механизма за финансова помощ.

Планът за икономии на гръцкото правителство предвижда допълнително съкращаване на разходите с 30 милиарда евро за три години.

Целта е да бъде сведен бюджетниятт дефицит под 3% от БВП до 2014 година, съобщи министърът на финансите Георгиос Папаконстантину. През 2009 година дефицитът достигна 14%.

Отделно през тази година трябва да бъдат направени икономии за 4,8 милиарда евро.

Основните мерки са премахване на 13-а и 14-а заплата за работещите в публичния сектор и 13-а и 14-а пенсия за пенсионерите. Публичните инвестиции ще бъдат намалени с 1,5 милиарда, а разходите за функционирането на държавата –  с 1 милиард евро. Увеличава се възрастта за пенсиониране.

За повишаване на приходите ДДС ще бъде увеличено с 2%, нарастват акцизите върху цигарите, алкохола и горивата, въвеждат се данъци върху незаконните строежи и хазарта.

Според финансовия министър през 2014 година пуличният дълг ще бъде 144,3%.

Новите мерки за намаляване на гръцките бюджетни разходи, са „най-несправедливите” в историята на Гърция, е позицията на Общата конфедерация на труда в Гърция. Синдикатът призова към „засилване на социалната борба”.

Според конфедерацията обявените мерки ще задълбочат рецесията и ще потопят икономиката в „дълбока кома”.

„Настъпи часът за засилване на социалната борба, общата ни стачка на 5 май ще е началото на дълга битка”, заяви председателят на конфедерацията Янис Панагопулос.

Гледната точка на канцлера Ангела Меркел, която поставяше най-много условия за отпускането на помощ за Гърция, обаче е, че примерът с Атина ще е за назидание на другите държави със затруднения в еврозоната.

Строгите условия, поставени на Гърция в замяна на отпуснатата финансова помощ, ще накарат страните с икономически трудности от еврозоната да направят максималното, за да избегнат подобна ситуация, коментира  Меркел в интервю за “Билд ам Зонтаг“.

Португалия, Испания и Ирландия са в по-добро положение от Гърция. Те виждат, че пътят, извървян от Атина с МВФ не е лесен и ще направят всичко, за да не се окажат в подобна ситуация. Трите страни вече обявиха планове за икономии, добави Меркел.

Положението на Гърция, която се оказа пред банкрут, създава опасения, че кризата може да обхване и други страни от еврозоната като Португалия и Испания.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase