Снимка: архив, БГНЕС

Индексът на световните цени на Агенцията на ООН по храните падна през януари до най-ниското си ниво от близо три години, движен от поевтиняването на зърнените храни и месото, предаде Ройтерс.

Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО), който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно 118 пункта през януари спрямо 119,1 през предходния месец, съобщи агенцията.

Отчитането през януари е най-ниското от февруари 2021 г.

"Световните експортни цени на пшеницата се понижиха през януари, водени от силната конкуренция между износителите и пристигането на наскоро прибрани доставки в страните от южното полукълбо", каза ФАО в месечната си актуализация.

Организацията на ООН също така посочи, че цените на царевицата са паднали рязко, отразявайки подобрените условия на реколтата и началото на жътвата в Аржентина и по-големите доставки в САЩ.

Индексът на цените на месото се понижи за седми пореден месец, тъй като обилните доставки от водещи страни износителки понижиха международните цени на птичето, говеждото и свинското месо, съобщи ФАО.

В отделен доклад ФАО отбеляза, че световното производство на зърнени култури през 2023 г. е на път да достигне рекорд за всички времена от 2,836 милиарда метрични тона - с 1,2 на сто повече от 2022 г.

Световното производство на грубо зърно беше фиксирано на най-високото си ниво за всички времена от 1,523 милиарда тона след корекция с 12 милиона тона нагоре този месец.

"По-голямата част от ревизията отразява нови официални данни от Канада, Китай (континентална част), Турция и САЩ, където комбинация от по-високи добиви и по-големи реколтирани площи от очакваното преди това доведе до по-високи оценки за производство на царевица", посочи ФАО.
(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase