Снимка: БГНЕС
fallback

На отношенията между САЩ и Китай, считани от мнозина за определящи за глобална динамика на силите през 21-ви век, не са им непознати конфронтация и раздорът, но рядко тяхното съперничество се е разиграло на толкова много фронтове, колкото сега, анализира AFP, цитирани от „Фокус“.

Oще по темата

От размяна на обвинения за пандемията от коронавируса до подновени спорове за търговията и Тайван, напрежението между Вашингтон и Пекин стана изключително високо по широк спектър от ключови въпроси с нарастваща международна загриженост относно възможните последствия.

Ето някои от основните области на настоящия спор между двете сили:

Коронавирус

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини Пекин в липса на прозрачност по отношение на избухването на коронавирусa в китайския град Ухан, преди той да се превърне в глобална пандемия, която засегна Съединените щати по-силно от всяка друга държава.

Китай яростно отрече обвиненията, предупреждавайки, че те тласкат напрежението до "ръба на нова студена война".

Тръмп и държавният секретар на САЩ Майк Помпео дразнят сериозно Пекин, като многократно наричат новия вирус – „китайски вирус“ или „вирусът Ухан“ и подкрепят теории, че е изпуснат от китайска лаборатория.

Търговия

Тръмп отдавна е недоволен от това, което той определи като несправедливо търговско предимство на Китай пред Съединените щати, като също обвини Пекин, че не ограничава кражбата на интелектуална собственост.

Той стартира търговската война между двете икономики в началото на 2018 г. с опит да прекрати това, което той вижда като „обирджийски“ сделки с Китай, а нарастващите реципрочни мита в крайна сметка обхванаха двупосочна търговия на стойност сто милиарда долара.

Въпреки „първата фаза“ на сделката, подписана през януари, двете страни все още не са решили напълно своите търговски спорове, които бяха обезпокоиха глобалната икономика много преди тя да бъде забита от коронавируса.

Huawei

Китайският технологичен гигант Huawei е обект на ескалираща американска кампания за изолацията му в международен план, като Вашингтон го обвинява в кражба на американски търговски тайни и предупреждава, че Пекин да може да използва оборудването си, за да шпионира глобалните телекомуникации.

Huawei решително отхвърли обвиненията, но въпреки това САЩ миналата седмица наложи санкции, които лишават компанията от достъп до полупроводникови проекти, разработени с помощта на американски софтуер и технологии.

Вашингтон също иска екстрадицията от Канада на изпълнителния директор на Huawei Мън Ванчжоу по американска заповед за арест, въвличайки Отава в китайско-американските противоречия.

Хонг Конг

Държавният департамент на САЩ отмени в сряда специалния търговски статус, с който се ползва международният финансов център Хонконг, като заяви, че градът вече не е достатъчно автономен от Китай.

Този ход беше предизвикан от одобрения в четвъртък китайски план за налагане на закон за националната сигурност в автономния град.

Пекин казва, че е необходимо да се действа за осигуряване на реда и спокойствието и за предотвратяване на чужда намеса, обвинявайки протестиращите в града, че имат чуждестранна подкрепа.

Но хонконгчаните и няколко западни правителства виждат този ход като отнемане на уникалните свободи на града и Вашингтон се закле да накаже Пекин заради него.

Уйгурите

Администрацията на Тръмп открито разкритикува критиките си към задържането на повече от един милион уйгурски мюсюлмани и други малцинства в китайския регион Синдзян.

Уйгурските активисти заявиха, че Китай се опитва да ги асимилира насилствено, като ограничава основните ислямски практики и заличава културата им. Пекин настоява, че предоставя само професионално обучение, за да възпрепятства екстремизма.

САЩ и Китай на прага ли са на нова Студена война?

Американският конгрес в сряда допълнително засили натиска върху Пекин, като разреши, с двупартийна подкрепа, санкции срещу китайски служители заради репресиите в този размирен район.

Тайван

Китай разглежда самоуправляващия се демократичен Тайван като част от своята територия и се надява той да бъде асимилиран един ден, принудително, ако е необходимо.

Но Вашингтон е основният съюзник на острова и доставчик на оръжие, макар и без дипломатическо признание и Пекин реагира остро при всякакви продажби на оръжие или контакти на високо ниво между САЩ и Тайван.

Китай реагира яростно миналата седмица, когато Помпео поздрави сантикитайски настроения президент на Тайван Цай Инг-вен за преизбирането й, описвайки посланието му като "много опасно".

Южно Китайско море

САЩ и Китай също се сблъскаха за Южнокитайско море, богат на ресурси воден път, който също е източник на интензивни спорове в региона.

Китай претендира за по-голямата част от морето и е изградил изкуствени острови, за да засили контрола си в региона. Пекин е обвиняван в разполагане на военни кораби, въоръжаване на аванпостове и атаки срещу на риболовни кораби, предизвикващи гняв дори у съседите му.

Военноморските кораби на САЩ редовно провеждат учения за „свобода на навигацията“ в морето, плавайки близо до изградените от Китай острови, с което предизвикват остри реакции от Пекин.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Истинска история

преди 3 години

До Анонимен 26Да и Япония и Южна Корея са били със специален статут и им е прощавано за неплащането на патенти и лицензи. Само че разликат с Китай е че не са от любимия ти комунистически строй. Затуй след като се изправиха на крака не самп почнаха да си плащат за патентити и лицензи и спазват междинародните търговски правила, Не само почнаха да развиват свои върхови технологии. Но и не ги третират отдавна като страни от третия свят, за да имат привилегии. Ето това е разликата с Китайската КП.

26

Анонимен

преди 3 години

Тези простотии с евтините некачествени китайски стоки... Знаете ли е, Маде ин Германи е измислено от англичаните за да се отбележат некачествените немски стоки през периода, през който германия точно е откраднала индустриалнитетрхнологии от чехия и е започнала собствено промишлено производство? Същото е и за Япония - крадяла е патенти и технологии от където свари и всички са казвали, че е евтино и некачествено... Стокаъа е такава, каквато я купиш В китай, както и навсякъде, има ментета и ментета

25

Анонимен

преди 3 години

Кром, самия Китай е огромен пазар. Няма компния, която да не иска да се добере до него. Мащабите са такива, че няма компания подготвена за такава акция. Представи си българска фирма за парфюмерия да пробие там... Абсурд да покрие търсенето само в един малък китайски мегаполис...

fallback