Карлес Пучдемон. Снимка: Reuters

"Ще се върна в Испания, когато получа гаранции за правителството и специално за себе си, че ще ни бъде осигурен независим и справедлив процес". Това заяви бившият президент на Каталуния Карлес Пучдемон на извънредна пресконференция в Брюксел, където е от вчера заедно с петима свои министри.

Пучдемон отрече да търси политическо убежище в Белгия, а съобщи че е пристигнал в Брюксел "като столица на Европа, за да постави въпроса за Каталуния".

"Искам Европа да реагира, защото каузата на Каталуния е каузата на свободата, на демокрацията и на ненасилието, върху които е основана Европа. Това, което прави Испания, е край на Европа и ако тя (Европа, б.а.) не го спре, ще плати скъпо", заяви президентът, който беше отстранен от длъжност с решение на испанския Сенат, след като в петък каталунският парламент гласува за отделянето на автономната провинция от Мадрид.

Още в петък, след отстраняването си от длъжност, Пучдемон и няколко негови съмишленици решили да заминат за Брюксел, където да настояват за европейска намеса и да потърсят закрила от "пристрастността на испанския съд" и от "дефицита на демокрация" в Испания.

Още по темата

Президентът и неговите министри са заплашени от затвор до 30 г. по обвинения, че са се противопоставили на правовия ред в страната, декларирайки отцепването на Каталуния.

Бившият президент на автономната провинция призова испанското правителство да декларира, че ще признае резултатите от предсрочните избори в Каталуния, насрочени от премиера Мариано Рахой за 21 декември. Той увери, че лично, както и неговите сподвижници, ще признаят изхода от вота, ако той бъде проведен демократично.

Не е известно кога точно групата е пристигнала в Брюксел, макар първите съобщения, че той се намира в белгийската столица, са от вчера по обед. Каталунските политици се намират на "неопределено, но сигурно място“" в очакване на срещи с европейските институции, съобщиха белгийските медии.

Самият Пучдемон заяви, че няма да търси разговори с белгийски политици, тъй като не желае "да намесва страната във въпрос, с който тя няма нищо общо". Все пак той добави, че има симпатизанти сред белгийските политици, след като националистът държавен секретар по миграцията Тео Франкен заяви през уикенда, че Белгия би дала подслон на сваленото каталонско правителство и в частност на Пучдемон и така предизвика напрежение в кабинета на Шарл Мишел.

Междувременно Европейската комисия съобщи, че не е установявала контакт с каталунската група и че продължава да смята, че въпросът е вътрешен и трябва да бъде решен между испанското правителство и ръководството на Каталуния. Шефът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер е в Португалия, председателят на Европарламента Антонио Таяни е в Тунис. Не е ясна програмата на шефа на Съвета на ЕС Доналд Туск, но утре и в четвъртък са официални почивни дни за евроинституциите и вратите им ще останат затворени.

В петък, след обявяването на независимостта и последвалото отнемане на автономията на Каталуния от правителството в Мадрид, всички европейски институции отхвърлиха декларацията за отделяне, направена от Пучдемон. Таяни дори заяви, че "ЕС никога няма да признае Каталуния".

В понеделник говорител на Европейската комисия призна, че европейските договори не уточняват какво се случва с части от държави членки, които се отцепват. По-рано Еврокомисията заяви, че отделянето означава автоматично излизане от ЕС и загубата на всички привилегии от членството. Говорителят уточни, че това е юридическо тълкувание, направено въз основа на духа на основополагащите договори на ЕС, което се споделя от трима последователни председатели на институцията – Романо Проди, Мануел Барозу и Жан-Клод Юнкер.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase