Снимка: БТА
fallback

На всеки пет години елитът на Комунистическата партия се събира, за да избере бъдещото ръководство на Китай.
Конгресът следващата седмица в Пекин вероятно ще постави началото на втория мандат на президента Си Цзинпин и ще внесе промени във върховния орган - Постоянния комитет на Политбюро, предаде ДПА.

От 2300 партийни делегати от цялата страна, 2287 бяха подбрани да участват в 19-ия конгрес на ККП, започващ на 18 октомври, а останалите 13 от тях не бяха допуснати - както бе съобщено - заради "неуместно поведение".

По време на конгреса, който в миналото обикновено е продължавал около седмица, делегатите избират Централен комитет - органът, който взима решенията. ЦК, избран на предишния конгрес, имаше 205 членове с пълно право на глас и 171 кандидат-членове.

След това на закрито заседание новоизбраният ЦК избира Политбюро, а от него - Постоянен комитет на Политбюро - най-овластеният орган, включващ президента.

Сегашното Политбюро първоначално имаше 25-има членове, един от които - Сун Чжънцай, бившият партиен секретар на Чунцин, бе изключен от партията за "сериозни нарушения на дисциплината".

Постоянният комитет има седмина членове, но броят им може да варира. Очаква се около половината от членовете на сегашния ЦК да се оттеглят тази година, след като са навършили неофициалната пенсионна възраст - 68 години.

Освен това, вследствие на мащабната антикорупционна кампания на Си, която доведе до отстраняването на други членове, Постоянният комитет може да преживее едни от най-големите промени от десетилетия. Петима от седмината членове (без Си и премиера Ли Къцян), също се очаква да излязат в пенсия. Но Ван Цишан, който оглавява антикорупционния орган и е приближен на Си, може би ще остане, въпреки че на 69 години.

Си, който прекара първия си мандат в консолидиране на властта и елиминиране на съперничещи фракции в партията, вероятно ще вкара в Постоянния комитет повече свои доверени лица. Той може би дори ще включи партийния устав своята политическа теория, известна като "Мисълта на Си Цзинпин". Ако това стане, той ще влезе в ексклузивната група на предишните китайски лидери Мао Цзедун и Дън Сяопин.

Пред конгреса Си ще представи всеобхватен политически доклад, който по същество е програмата на партията за следващите пет години. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

редник

преди 6 години

До Евроатлантик ---- Последно! Социализма в Китай загива , защото страната е разтърсвана от капитализъм и корупция ? :)

10

Анонимен

преди 6 години

Евроатлантизъм? Това е кауза пердута.Сащ са система която се крепи на сериознимеждународни заблуди и експлоатация надруги нации на тяхна основа. Финансово-икономическата криза от 2008 година показваче това е една хронично болна система безбъдеще.

9

от сиднейАав$$тралия

преди 6 години

Ако не знаете, САЩ бяха 9-ти по среден доход на населението, и падат до 14. Германия е 10-та. Така че да ми твърдите САЩ велика, ми може да е, не искам да споря но за мен като обикновен човек меинтересува къде аджеба един човек получава най много пари. Ами на челните места са Норвегия, ама там лайф стайла е бахър, и Ав$тралия където освен че доходите са сред най високите и лайф стайла бива.По3драви от Сидней, а вие продължавайте да спорите кой е по велик САЩ или Китай, мен слабо ме засяга

fallback