Снимка: архив, Reuters

Вечерята в барселонския дом на родената в Каталуния привърженичка на независимостта Монсерат Армисен може да се окаже напрегната.

"Той ни критикува и не ни оставя да се храним спокойно", каза Армисен за съпруга си Густаво Гомес - колумбиец, който подкрепя запазването на целостта на испанската държава. Семейството има две деца - Жорди на 18 години и Николас на 27 години.

"Ние ходим на нашите протести, връщаме се и не казваме нищо, но той просто не спира", заяви 55-годишната Армисен. "Това ни притеснява, защото той не проявява уважение към нас."

За мнозина в Испания каталунската криза, която заплашва да разпокъса страната, разединява и обикновени семейства и буди болезнени спомени за гражданската война в Испания от 1936-1939 г., пише Ройтерс.

Още по темата

Изгледите за отцепване на Каталуния, която някога е била княжество и се гордее с различния си език и култура, предизвикват разделения в испанското общество - от кухненската маса до футболното игрище.

Мнозина в Испания смятат каталунските отцепници за шумно малцинство, чиято национална идентичност е изградена върху погрешно тълкуване на историята, неблагодарно към испанската държава, която гарантира мира и благоденствието на областта.

На свой ред някои отцепници заклеймяват юнионистите, наричат ги "фашисти", връщайки се към времето на Франсиско Франко, който до смъртта си през 1975 г. потиска каталунския език и традиции, след като неговите сили спечелват гражданската война. Повечето каталунци са били на страната на републиканците против Франко.

Малки групи крайнодесни активисти участват напоследък в протести срещу независимостта - някои използват фашистки поздрави или носят знамето на Фалангата, доминиращата партия при Франко.

Неофашистите са отхвърляни от огромното мнозинство, което иска да запази Испания непокътната, но появата им на обществени места показва как каталунската криза отново отваря някои от най-дълбоките и най-болезнени рани на Испания.

"Ако кажа нещо, ме наричат фашист", заяви 58-годишният съпруг на Армисен - Гомес, който от десетилетия живее в Барселона със семейството си.

"Да им се каже, че не би трябвало да са независими, не е фашистко. По мое мнение всичко, което се прави, е напълно незаконно", заяви той за телевизия Ройтерс, като добави, че съпругата му дори му била казала да напусне дома - нещо, което тя отрича.

"Какво правя тук?", попита Гомес, сдържайки сълзите си.

"Като Франко"

Каталунският лидер Карлес Пучдемон обеща да обяви независимост на областта от Испания, след като каталунците не се подчиниха на забраната и суровите полицейски мерки и на референдума на 1 октомври според преброяването на неговото правителство са гласували категорично за отцепване.

Но във вчерашната си реч в каталунския парламент Пучдемон отстъпи от официалното обявяване на независимост, като заяви, че има мандат да предприеме отцепване, но каза, че ще забави това, за да даде време за преговори с Мадрид за бъдещето на областта.

Испанският заместник министър-председател Сорая Саенс де Сантамария остро разкритикува речта на Пучдемон, като каза, че той би трябвало да се върне на пътя на закона, ако иска преговори с Мадрид.

В понеделник говорителят на управляващата в Испания Народна партия Пабло Касадо припомни, че преди 83 години тогавашният каталунски лидер Луис Компанис е бил пратен в затвора заради обявяване на каталунска държава. Той е екзекутиран чрез разстрел през 1940 г. при управлението на Франко.

Касадо каза, че всеки, който обяви независимост, може да свърши като Компанис - в затвора.

В отговор подкрепящата независимостта каталунска партия "Кандидатура за народно единство" заяви в Тwitter: "Благодарим Ви, че се държахте като Франко, Пабло Касадо", използвайки игра на думи, защото на испански "Франко" значи "честен".

Спорът засегна и свещената за Испания игра - футбола. В деня след референдума защитникът от испанския национален отбор - каталунецът Жерар Пике, който е поддръжник на независимостта, беше атакуван с подигравки от фенове, докато тренираше с отбора.

Профсъюзите също са разделени. Според медийни информации каталунският филиал на един от най-големите профсъюзи в Испания - Работническите комитети, първоначално е подкрепил призивите за обща стачка в Каталуния на 3 октомври в отговор на суровите полицейски мерки срещу референдума. Но на национално ниво Работническите комитети и друг голям профсъюз - Всеобщият съюз на трудещите се - казаха по-късно, че техните каталунски клонове няма да участват в стачката, а само в протестите срещу действията на полицията.

"В никакъв случай няма да подкрепяме позиции, които са прикритие за едностранно обявяване на независимост", казаха те в съвместно изявление.

47-годишната Роса Борас е участвала в демонстрация в подкрепа на националното единство в Мадрид през уикенда. Мислейки за роднините си в Каталуния, тя каза, че положението е много тъжно.

"Дойдох, защото се чувствам испанка и съм натъжена от това, което се случва", каза тя. "Исках да дойда тук, призовавайки за единство, защото се чувствам и каталунка".
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase