Стив Банън. Снимка: архив, Reuters

САЩ са "в икономическа война" с Китай, заяви в интервю за "Американ проспект" Стив Банън, главен стратег на президента Доналд Тръмп.

"Според мен икономическата война с Китай е въпрос номер едно. Ние трябва да се съсредоточим върху този въпрос", подчерта Банън пред информационния сайт с лява насоченост.

"Ако продължаваме да губим тази война, то след пат, максимум 10 години, ще се окажем в точката, от която няма връщане", заяви Банън.

"Ние сме в икономическа война с Китай", подчерта главният стратег на Тръмп. Те (китайците) не се опитват да крият какво правят. Един от нас ще бъде хегемон до 25 или 30 години и това ще бъде Китай, ако продължим по този път.

Банън посочва също, че за тази икономическа война с Китай Вашингтон възнамерява да прилага положенията от раздела 301 от Закона за търговията от 1974 година. Този раздел дава на президента на САЩ правото да взема всички необходими мерки за борба с политиката, законодателството или действията на чужда държава, които вредят на американската търговия и са в нарушение на международните споразумения.

В случая с Китай, посочва стратегът на Белия дом, става дума за нарушения на интелектуалните права на работещите в тази страна американски компании, а също и за занижаване на цените на стоманата и алуминия.

Очевидно изолиран от администрацията на Белия дом, Стив Банън получи много скромна подкрепа от Тръмп на пресконференцията си от вторник и дава свобода на категоричните си мнения в това интервю, дадено по телефона, с главния редактор на "Американ проспект" Робърт Кътнър, отбеляза АФП.

Преди броени дни Тръмп възложи на постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър да проучи дали трябва да започне разследване за кражба на американски технологии и интелектуална собственост от Китай.

Разследването по раздел 301 от търговския закон от 1974 г. може да доведе до налагане на ограничителни мерки срещу Пекин.

Решението да се използва този закон за промяна в баланса на търговията с Китай може да провокира търговска война и да засили напрежението, особено по въпросите за правата на интелектуална собственост, коментираха експерти.

Търговските проблеми със САЩ и кризата със Северна Корея не са свързани и няма бъдеще в търговска война между Вашингтон и Пекин, заяви в понеделник, 14 август, говорител на китайското външно министерство.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase