Снимка: БТА
fallback

Представителите на 195 държави приеха в Париж първото глобално споразумение за борба срещу покачването на световната температура, което е източник на растящи заплахи за човека и природата, предаде Франс прес.

"Сред участниците на конференцията няма никакви възражения. Парижкото споразумение за климата е прието", обяви председателят на конференцията на ООН за борба с климатичните промени - френският външен министър Лоран Фабиюс под бурните аплодисменти на присъстващите. Някои делегати се просълзиха, а други се прегърнаха.

С приемането на документа от 31 страници страните се задължават да ограничат средната температура на глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха, отбелязва ДПА.

С това споразумение за пръв път се иска от всички страни да ограничат своите емисии парникови газове. По него се водеха преговори в продължение на четири години, след като предишни опити за постигането му не успяха, отбелязва Асошиейтед прес.

Президентът на САЩ Барак Обама определи приемането на глобалното споразумение за борба с климатичните промени като "нещо огромно", предаде ДПА.

"Почти всяка страна в света току-що подписа Парижкото споразумение за климатичните промени, благодарение на американското водачество", написа Обама в Туитър.

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви, че Парижкото споразумение "е критично важна стъпка напред за справянето с предизвикателството на глобалните климатични промени", предаде Ройтерс.

"Сега правителствата трябва да превърнат думите в дела чрез прилагането на политики, които водят до действителен напредък по направените от тях обещания", каза тя.

"Ето защо ключовото ми послание е да се определи правилна цена на въглеродните емисии и това да се направи сега. Плащането за емисиите от изкопаеми горива създава силно необходимите мотивации за инвестиране в нисковъглеродни емисии. То също така осигурява приходи за опазване на бедните, намаляване на дълга и понижаване на теглото на други данъци над домакинствата и фирмите. Очакваме с нетърпение да водим диалог по определянето на цената на въглеродните емисии и да помогнем на правителствата да приложат на практика тази жизненоважна политика", заяви шефката на МВФ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Старк

преди 8 години

Някой да ме успокои , че България не е подписала този заробващ я договор за плащане на въглеродни емисии срещу което не получава нищо зад гърба на българския народ.

12

Старк

преди 8 години

Важна стъпка към новия световен ред и идването на антихриста. С това споразумение държавите започват да се контролират от едно място което ще доведе до една земя, едно правителство, една армия, една полиция, един антихрист начело. Смях, сълзи и прегръдки за слугите на дявола. Както ЕС започна с невинното споразумение за стомана, така и световната тирания започва с това.

11

Анонимен

преди 8 години

Глобалното затопляне е проект на Путин още от 80-те години. Целта е огромни територии от Русия да станат с континентален климат, съответно страната да се превърне в най-големия земеделски производител и да държи в зависимост демократичния свят.

fallback