Снимка: Reuters
fallback

Русия закрепи на власт президента Башар Асад, внасяйки тежки оръжия за режима му в Сирия и опасността от загубата на територия край Дамаск, е  вече избягната. Това пише бившият посланик на ЕС в Сирия Марк Пиерини в статия, озаглавена „Земята на Асад: Руски протекторат“.

Oще по темата
„Чрез създаването на стратегическо присъствие в Сирия президентът Владимир Путин си осигурява важен съюзник в Близкия изток и превръща Западна Сирия в стратегическа база на Русия“, се казва в коментара, публикуван в днешния брой на английското издание на турския вестник „Хюриет“.

Пиерини, който беше ангажиран и в освобождаването на българските медици в Либия, подлага на съмнение брандирането на руската операция в Сирия като антитерористична. Според него целта е демонстрация, че Русия може да определя международния световен ред.

Путин правилно е разчел нежеланието на президента Барак Обама за пълномащабна западна намеса в Сирия, изразено през август 2013 г. и се възползва от него, смята бившият дипломат.

Още преди да е завършило подсилването на военното присъствие, руският "протекторат" в западната Сирия, придава осезаема реалност на концепцията на Москва за нов международен ред. Или, според руската гледна точка, слага край на склонността на Запада да налага едностранно своя собствен световен ред, пише Пиерини.

Сирия става част от руския шлем от доказателства, че Москва има капацитет да предефинира световния ред, в който вече се намират Крим и източна Украйна. Дали по пътя към тази цел „Ислямска държава“ ще бъде бързо разбита, вълнува малко Русия.

Присъствието на Москва в западна Сирия ще се използва в международен план, на първо място и преди всичко на предстоящото Общо събрание на ООН, за да докаже, че Русия може да предложи собствени решения. В този случай, "новият мирен план" за Сирия включва оставането на Асад на власт.

Засилването на руското присъствие в Сирия поставя според Пиерини и въпроса дали руските войници ще си сътрудничат със западната коалиция и финансираните от САЩ бойци от „Хизбула“ и „Пасдаран“, или просто ще се опитват да избягват инциденти с тях.

Досега Русия е имала само ограничено военно присъствие в Сирия, главно военноморската база в Тартус. Сега то се разширява и добива по-стратегически размери с удължаване на пистата на летището в Латакия, край Дамаск, която ще може да приема най-тежките товарни самолети „Антонов“ и най-бързите бомбардировачи; засилването на противовъздушната отбрана и доставката на нови  ракети въздух-земя за сирийските ВВС.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

151

Аз Малдив

преди 8 години

Малко не стана ясно, тоя бившия уж критикува Путин, пък звучи като хвалба. Сигурно е, защото обяснява, какво иска да направи, след като вече го е направил.

150

Анонимен

преди 8 години

Явно путин и асад нямат търпение да поемат по последните стъпки на Кадафи.. право в канализацията на историята.. буквално!

149

Анонимен

преди 8 години

Спаси асад не народа на . Сирия има разлика

fallback