Снимка: Reuters

Над четири милиона сирийци са избягали досега от страната си заради войната, но богатите петролни монархии от Персийския залив приемат малцина от тях, с което си навличат критики и въпроси за арабската солидарност, пише Франс прес.

"Страните от Залива трябва да се срамуват, виждайки как Европа приема сирийски бежанци, а те ни затръшват вратите си под носа", се оплака Абу Мохамед, 30-годишен сирийски бежанец в Йордания.

От началото на мигрантската криза такива критики се разпространяват в социалните мрежи, придружени с хаштагове "Приемането на бежанци е задължение за Залива".

Дори в страните от Персийския залив някои хора се питат защо властите си мълчат.

Още по темата

"За съжаление богатите страни от Залива не са публикували нито едно комюнике за кризата, камо ли да предложат стратегия за подпомагане на мигрантите, повечето от които са мюсюлмани", четем в неотдавнашна редакционна статия на катарския вестник "Гълф таймс".

Шестте страни от Съвета за сътрудничество в Залива (Саудитска Арабия, Бахрейн, Обединените арабски емирства, Кувейт, Оман и Катар) иначе не стоят със скръстени ръце от началото на войната в Сирия през 2011 г.

Тези държави похарчиха милиарди долари за хуманитарна помощ за подобряване на живота на стотиците хиляди сирийци, живеещи в бежански лагери в съседните страни (Ливан, Йордания и Турция).

Но когато част от тях решат да напуснат тези лагери и да си пробват късмета другаде, те гледат по-скоро към западните страни и по-конкретно към Европа, въпреки опасностите, които крие пътуването.

От началото на годината 365 000 мигранти и бежанци прекосиха Средиземно море, а над 2700 души загинаха, по данни на Международната организация по миграцията.

За много от тях Германия е Елдорадо, макар че държавите от Персийския залив са също благоденстващи, по-близко географски и споделят в по-голяма степен културните и религиозни ценности на тяхната родина.

Заради мълчанието на властите известният катарски блогър Султан ал Касеми призова петролните монархии да предприемат "морална и отговорна" инициатива за прием на бежанци.

Дори скърбящият баща на Айлян Курди - малкото тригодишно момче, чието тяло, лежащо безжизнено на плаж в Турция, разчувства целия свят - каза на погребението на своята съпруга и на двете си деца: "Искам арабските, а не европейските правителства, да видят какво се случи на децата ми и да помогнат на хората".

Малко експерти обаче очакват бързи промени в поведението на страните от Персийския залив, които не са подписали приетата от ООН Конвенция за статута на бежанците.

"Не виждам кой друг държавник ще постъпи като Дейвид Камерън, който си промени позицията за 36 часа", казва Майкъл Стивънс, специалист по Близкия изток в мозъчния тръст Институт на обединените кралски служби за изследвания в областта на отбраната и сигурността (RUSI). Стивънс имаше предвид изявлението на британския премиер, че страната му възнамерява да приеме до 20 000 бежанци от Сирия през следващите пет години.

"Голяма част от гражданите на държавите от Залива смятат, че направеното от правителствата им в Сирия е правилното нещо", допълва той.

Кризата с мигрантите настъпва в момент, когато страните от Персийския залив концентрират вниманието си върху конфликта в Йемен и военната операция, която водят срещу шиитските бунтовници хуси.

Противници на сирийския президент Башар Асад, подкрепян от шиитски Иран, техния регионален съперник, монархиите от Залива подпомогнаха с оръжия и пари сунитски бунтовнически групировки, борещи се срещу режима в Дамаск. Саудитска Арабия и Катар също така бяха обвинени, че подкрепят радикални джихадистки организации.

В този контекст отказът за приемане на бежанци се обяснява понякога със съображения за сигурност.

"Тъй като страните от Залива са замесени в политическите дела в Сирия, те може да се тревожат какво биха сторили хората, които дойдат у тях", обяснява Султан Баракат от центъра "Брукингс" в Доха.

Саудитска Арабия стана на няколко пъти от началото на годината мишена на атентати на "Ислямска държава".

Малки държави като ОАЕ и Катар, където милионите чуждестранни работници, предимно от Южна Азия, са повече от местното население, освен това се страхуват, че ще бъдат залети от бежанци.

Според Султан Баракат има нещо, което би помогнало на сирийците и би смекчило критиките: да се позволи влизането на бежанци, които вече имат роднини в Персийския залив.

Стотици хиляди сирийци на практика живеят от години в региона, привлечени от възможностите за намиране на добра работа. Издаването на визи обаче остава под строг контрол.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase