Снимка: Reuters
fallback

Ако бразилският президент Дилма Русеф напусне поста, както настояха през уикенда 900 000 демонстранти, това може да накърни стабилността и да увреди имиджа на бързо развиващата се страна, изградила здрави демократични институции през последните две десетилетия, твърдят аналитици.

Протестиращите, предимно от средната класа, демонстрираха из цялата страна с бойния вик "Дилма - вън!", искаха нови избори или сваляне от власт на бившата партизанка, хвърлена зад решетките и измъчвана по време на диктатурата (1964-1985 г.), пише Лаура Бонила Кал от Франс прес.

Рейтингът на 67-годишната Русеф, преизбрана с 52 на сто от гласовете преди няма и осем месеца, когато надви социалдемократа Аесио Невес, се срути на 8 процента, с което я направи най-непопулярната държавна ръководителка в Бразилия от 30 години насам.

Oще по темата

Причините са много: от четири години вече икономиката е забавила темпото и през 2016 г. този спад ще продължи, сочат последните пазарни прогнози. Инфлацията е 9 на сто, безработицата расте, заплатите намаляват, а реалът е изгубил четвърт от стойността си спрямо долара.

В този контекст предприетото коригиране на бюджета се възприема като предателство - неизпълнение на обещанията, правени от президентката по време на предизборната кампания.

Да не забравяме и шумния корупционен скандал в държавния петролен гигант "Петробраз", заливащ с кални пръски кабинета и левоцентристката коалиция, при все че за момента държавната ръководителка остава настрана.

"Средната класа иска да я свали от власт на всяка цена, но с каква цел? Кого ще сложи на нейно място?", пита се пред АФП Андре Перфейто, главен икономист на консултантската компания "Градуал инвестиментус" в Сао Пауло.

"Според работодателите и елита, ако я няма, ще стане още по-лошо", добавя той. По думите му с оглед текущата корекция на бюджета и уволненията днес е по-добре лявата Партия на трудещите се да е на власт, вместо да протестира наред със синдикатите.

"Импийчмънтът може да бъде твърде горчиво лекарство, с много тежки странични ефекти и последици", предупреждава Микаел Моалем, политически експерт в частната фондация "Жетулио Варгас".

Към тази идея се обръща напоследък бразилският печат: публикувал за начало фотомонтажи с главата на президентката, сложена на поднос, днес той провъзгласява, че идва краят на мандата й.

Изборното правосъдие разследва кампанията на Русеф от 2014 г., за да установи дали в използваните сметки има следи от отклонени средства, което би могло да предизвика анулиране на изборите и насрочване на нов вот.

Ако президентката бъде свалена, това ще е връщане назад, смята британският историк Кенет Максуел, автор на ред книги за Бразилия.

"Дилма може да оцелее, защото алтернативите не са добри. Дори онези, които не я искат, може би предпочитат една слаба президентка пред това депутати от парламента да контролират страната", коментира той пред всекидневника "Глобу".

"Проблемът е, че приемникът на Дилма ще е от някоя партия като Бразилско демократично движение, замесена, както изглежда, в цял куп скандали" за корупция, обяснява Максуел. Той припомня, че в корупция са обвинени и председателят на Камарата на депутатите, и този на Федералния сенат, членуващи в тази центристка партия. "Бих помолил онези, които викат "Долу Дилма!", хубаво да си помислят", добавя наблюдателят.

Аналитиците приветстват решението на Русеф да остави правосъдието и полицията свободно да разследват корупцията в "Петробраз". Така в затвора се озоваха ковчежникът на Партията на трудещите се Жоау Вакари Нето, Жозе Дирсеу - някога дясна ръка на бившия президент Луис Инасиу Лула да Силва, и мнозина от най-едрите предприемачи в Бразилия като Марселу Одебрехт.

"Макар и с поразклатени позиции, Русеф се държа доста независимо и осигури автономност на институциите. Това е показател за стабилна демокрация", подчертава Микаел Моалем от "Жетулио Варгас".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

socialen

преди 8 години

До 11 и 12:И двамата сте праи! Неолибералите и либертарианците от Минфин на САЩ и от МВФ създодоха Олигархията в Русия в периода 1991-1998 година при Елцин, съветвайки го по икономическите въпроси. Тяхната програма Loan-for-shares е най-крупната корупционна приватизация в историята на Човечеството! Путин разбра, че в една силна държава Олигархията трябва да се държи изкъсо и бъде подчинена на густото на Държавата.

6

Анонимен

преди 8 години

До socialenпо-големи социални глупости не можа ли да измислиш? Истинска олигархия има в една страна дето столицата и е Москва ама тя е хубава олигархия и там според такива като теб има най-голям човешки напредък, в същото време измислената олигархия извън Русия е най-голямото зло ще знаете.

5

socialen

преди 8 години

Дилма Русеф беше избрана миналата година наново от 52 милиона бразилци и не трябва да се поддава на натиска на 900 хиляди, повечето, от които са поведени под строй да протестират от страх да не си загубят работата в концерните на Олигархията, която търпи от Лула насам големи загуби и не иска ляво управление, а иска пак олигархично, дясно, асоциално, анархокапиталистическо, либертарианско, неолиберално управление, за да може отново да ограбва и заробва бедните и безимотните, както до 2003 годин.

fallback