Снимка: Reuters, архив

Руските телевизии РБК-ТВ и "Дожд", които сътрудничат с BBC, "доставят до руската аудитория информация, каквато е потребно за външното министерство на Великобритания". Това твърди в. "Известия", като се позовава на доклад, представен от външнополитическата комисия в долната камара на британския парламент, съобщи BBC.

Според вестника, съдържание на BBC се включва в 10-минутни новини от денонощната програма на "Дожд". Главният редактор на руската телевизия Михаил Зигар отбелязал, че журналистите на BBC сами определят теми, които да бъдат отразени в ефира на канала.

"Стратегията на BBC (. . .) работи", констатират авторите на доклада. "BBC продължава да се адаптира към потребностите на своите аудитории, за да остава актуална, като увеличава усилията си в цял свят", добавят те. Става дума за пряко финансиране - "за да получи аудитория в цял свят, BBC е инвестирала средства в телевизионни проекти в различни страни", изтъква "Известия".

Освен "Дожд", BBC сътрудничи в Русия и с телевизия РБК. Според източник, близък до ръководството й, РБК не получава пари от BBC за това, че излъчва британското съдържание.

Това е начин да си запълват ефира "на аванта" - журналистите от BBC са подготвени много добре, готови са да разсъждават доста разумно на различни теми, при това без изобщо да вземат пари за това, че се изявяват в нашия ефир, казва източникът.

Експерти на "Известия" имат съмнения дали "Дожд" и РБКТ-ТВ работят безплатно. "Основна цел на "Дожд" е да дестабилизира ситуацията в страната. Телевизионната компания е потърсила чуждестранни спонсори, които имат интерес това да стане", коментира доклада руският политолог Александър Шатилов, професор от Финансовия университет към правителството на федерацията.

"Всички международни хуманитарни организации са най-вече структури с двойно предназначение - казва Шатилов. - От една страна, подобни организации имат заявени позитивни цели: просвета, прогрес и т. н., но от друга, те всъщност са проводници на държавите, които ги финансират, което се отнася по-специално за Британския съвет."

"Меката сила" означава да се лансират национални интереси под претекст, че се развива образователно, културно, неполитическо сътрудничество, обяснява експертът.

Това не са първите обвинения срещу РБК и "Дожд", че са свързани с властите на чужди държави. През април "Известия" съобщи, че двете телевизии планират сътрудничество с "Гласът на Америка", се казва в материала.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase