Снимка: Reuters

Близо 100 милиона души по света са били засегнати от бедствия през миналата година, сочат данни на Световния доклад за бедствията на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец, представени от Николай Тодоров от Българския червен кръст.

Според статистиката нанесените щети официално са за над 118 млрд. долара, но според Тодоров сумата е по-близо до 200 млрд. долара. Причината за разликата е, че в доклада не се отчитат щетите, нанесени от сивата икономика, както и щетите на хората с много ниски приходи и малко имущество.

Докладът сочи, че през миналата година са се случили 529 големи бедствия от световен мащаб, от които 337 са природни, а 195 са технологични.

През последните 20 години от бедствията са били засегнати 4,4 млрд. души, а 1, 3 милиона човека са загинали, каза Тодоров и допълни, че според прогнозите се очаква щетите в световен мащаб до 2030 г. да достигнат 328 млрд. евро годишно.

"Това ще бъде 300 процента увеличение спрямо днешния ден - било заради промените в климата, било поради небрежност и неподготвеност“, коментира Николай Тодоров, цитиран от БТА.
 
По думите му основното послание на доклада е, че не съществува реално разбиране за риска от бедствията. Така повечето хора възприемат риска през призмата на тяхната култура, традиции, вярвания и социалните особености, в които живеят.

"Ние се опитваме да кажем на хората какво трябва да си вземат при бедствие, как трябва да реагират, а в същото време те изхвърлят боклуците си в най-близкото дере или в най-близката река, която се затлачва и ги наводнява. Тоест културата на тези хора е такава, че те не отчитат това нещо като риск“, смята Николай Тодоров.

Само за 2013 г. от Червеният кръст и Червеният полумесец са помогнали почти на 26 млн. хора от 121 държави за намаляване на риска и подготовка за бедствие. Приблизително 101 млн. евро са били изразходвани за проекти, насочени към намаляване на риска от бедствия, сочи докладът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase