Най-засегнати от природните катаклизми ще са най-бедните, предупреди Световната банка. Снимка: БТА
fallback

Нито една страна не е имунизирана срещу промените в климата, предупреди Световната банка (СБ) в доклад по темата, цитиран от Ройтерс и Франс прес.

Базираната във Вашингтон международна финансова институция обобщи, че всички държави ще страдат от последиците от глобалното затопляне, но че най-бедните ще бъдат засегнати най-сериозно от очертаващия се недостиг на храна, покачване на морското равнище, циклони и суша. СБ е написала "черен" сценарий с повишаване на средната температура на Земята с цели 4 градуса по Целзий до 2060 г. и "водопад от катаклизми", с който съвсем не е сигурно, че планетата ще може да се справи.

При новия си президент Джим Йон Ким Световната банка изглежда заема по-енергично позиция за отчитане на промените в климата като фактор при развитието.

"Никога няма да сложим край на бедността, ако не се заемем спромените в климата. Това е едно от най-големите предизвикателства пред социалната справедливост днес", предупреди Ким при представянето на доклада, озаглавен "Да намалим жегата".

Според Световната банка при сегашното равнище на емисиите на парникови газове ще е невъзможно международната общност да спази своя ангажимент да не допусне повишаване на средната температура на Земята с повече от 2 градуса по Целзий спрямо нивата отпреди Индустриалната революция. Най-тежко ще пострадат най-бедните и най-уязвимите, предупреждава СБ, като прогнозира многобройни природни бедствия, хранителни кризи, недостиг на вода, по-конкретно в Източна Африка, Близкия изток и Южна Азия, голямо повишаване на детската смъртност в Африка южно от пустинята Сахара и нов пик в разпространението на някои заразни болести. В по-общ план промените в климата може се превърнат в "най-голямата заплаха за биоразнообразието", подчертава международната финансова институция.

Световната банка призова правителствата по света да пренасочат колосалната сума от 1 трилион долара, която плащат общо сега за субсидии за изкопаеми горива, към "зелена" инфраструктура с цел намаляване на емисиите на парникови газове,предаде ДПА.

СБ излезе с тези мрачни прогнози броени дни преди повече от 200 държави да се съберат на среща в катарската столица Доха между 26 ноември и 7 декември в опит да продължат изтичащото в края на годината действие на Протокола от Киото - сегашния международен план за намаляване на парниковите емисии на индустриализираните страни.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Анонимен

преди 11 години

Проектът Haarp е част от американския арсенал за постигане на новия световен ред,който включва и създаване на космически щит за противоракетна отбрана.Чрез него става възможно да се манипулират икономиките на цели държави,чрез предизвикване на изкуствени аномалии,промяна на климата.Вижте филма"Аерозолни престъпления"Такива дири в небето и решетки се наблюдават и над българското небе оставени от чужди самолети.

32

Тихомир Томов

преди 11 години

Изчезнат ли пчелите ще изчезнат и политическите партии , но явно политиците у нас още не са го разбрали - личи им по действията / бездействието /

31

Скоро, много скоро

преди 11 години

Световната банка да помисли, че скоро Източните щати ще изчезнат. Катаклизмът е вече в действие. Няма спиране. Не са виновни парниковите газове, а това си е си е периодичност на катаклизмите. Повръща ми се от лихварите, от тяхната алчност. Дай Боже да бъдат затрити завинаги. Тъй като Човечеството неможе да се справи, ред е на Земята да ги изтрие, този толкава алчен изродски клан.

fallback