Снимка БГНЕС, архив
fallback

Камарата на представителите на САЩ одобри с огромно мнозинство законопроект, който принуждава Tiktok да се отдели от китайския си собственик или да бъде забранен в САЩ.

Законодателите гласуваха с 352 гласа "за" и 65 "против" предложения закон в рядко срещан момент на двупартийно единство, съобщи CNN.

Решението ще бъде сериозна пречка за приложението за споделяне на видеоклипове, което рязко увеличи популярността си по целия свят, като същевременно предизвика нервност заради китайската си собственост и потенциалното подчинение на комунистическата партия в Пекин.

Съдбата на законопроекта е несигурна в Сената, където някои ключови фигури се опасяват от предприемането на толкова драстичен ход срещу приложение, което има 170 милиона потребители в САЩ.

Президентът Джо Байдън ще подпише законопроекта, известен официално като "Закон за защита на американците от приложения, контролирани от чуждестранни противници", ако той попадне на бюрото му, заявиха от Белия дом.

Мярката, която набра скорост едва през последните няколко дни, изисква компанията майка на TikTok ByteDance да продаде приложението в рамките на 180 дни или то да бъде изключено от магазините за приложения на Apple и Google в САЩ.

Тя също така дава право на президента да определя други приложения като заплаха за националната сигурност, ако са под контрола на държава, смятана за противник на САЩ.

Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Зи Чу е във Вашингтон и се опитва да събере подкрепа, за да спре законопроекта.

TikTok отново стана мишена за американските политици

"Това законодателство, което се прокарва с безпрецедентна скорост, без дори да се ползва от възможността за публично изслушване, поражда сериозни конституционни опасения", пише Майкъл Бекерман, вицепрезидент на TikTok за обществената политика.

TikTok категорично отрича всякакви връзки с китайското правителство и е преструктурирала компанията така, че данните на американските потребители да останат в страната, твърдят нейни служители.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Стоян Стелий

преди 1 месец

Демокрация,сър!

22

QRS

преди 1 месец

До 13 АнонименПричината за искане за забрана е не толкова самото приложение като съдържание, а това че има съмнения за шпионаж - т.е. на задан фон приложението тайно събира и изпраща данни, докато потребителят скролира клипчета и т.н.Няма нищо общо със забраната на социални мрежи заради тяхното съдържание или за това да се наложи информационно затъмнение, което да подкрепя един или друг тоталитарен режим.

21

Реалист

преди 1 месец

Американска демокрация и пазарна икономика в действие.

fallback