Снимка: Reuters
fallback

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън заяви, че африканските страни трябва да внимават да не загубят суверенитета си, когато приемат заеми от Китай - най-големият търговски партньор на континента, предаде Ройтерс.

Тилърсън използва първата си дипломатическа обиколка в Африка за укрепване на съюзите в областта на сигурността на континента, който все повече се обръща към Пекин за помощ и търговия.

"По никакъв начин не се опитваме да държим китайските долари настрана от Африка. Важно е африканските страни грижливо да обмислят условията по тези споразумения и да не губят суверенитета си", каза Тилърсън в етиопската столица Адис Абеба, цитиран от БТА.

САЩ са водещ донор на помощи за Африка, но Китай ги задмина като най-голям търговски партньор през 2009 г. Пекин е инвестирал милиарди в инфраструктурни проекти, въпреки че според критици стойността им е намалена от използването на китайски фирми и работна ръка.

Китайските инвестиции "не създават съществена трудова заетост на местно ниво", каза Тилърсън и разкритикува начина, по който Пекин структурира заемите си за африканските правителства.

Ако някое правителство приеме китайски заем и се затрудни да го изплаща, то може "да загуби контрол над собствената си инфраструктура или собствените си ресурси поради дефолт в плащанията", каза Тилърсън, без да дава конкретни примери.

Руският външен министър Сергей Лавров, който е на посещение в Зимбабве, заяви, че е неуместно Тилърсън да критикува отношенията между Китай и африканските страни. "Не е уместно, когато си на гости някъде, да критикуваш отношенията на домакините си с друга страна", заяви Лавров.

В Етиопия Тилърсън посети централата на Африканския съюз, която е финансирана и построена от Китай. Други китайски инвестиции в Етиопия са направени в железопътна линия до Джибути, заводи и индустриални паркове.

Анализатори посочват, че президентът на САЩ Доналд Тръмп набляга предимно на проблемите със сигурността в Африка в момент, когато Китай, Турция и други страни активизират дипломатическите и търговските отношения, отбелязва Ройтерс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Анонимен

преди 6 години

американците вече *** на умряло. Само, че много късно усетиха ДЕДОВИЯ. Опитват се всякак да провокират реакция, но ще бъдат смачкани без бой. ИДВА БРИКС. И зад него стоят РЕАЛНИ активи.- Природни ресурси, интелектуална и ръботна ръка. Искам да кажа на всички западноевропейски поклонници, че виждат само пъстрата опаковка на целофана. Псевдоикономиките им се движат от чужда работна ръка понеже местните лежат на помощи. По времето на великите географски открития са окрали света и от там им идва инерцията. Няма обаче безплатен обяд. За десетина поколения са се изпадерастили и сега са завладени

33

drt

преди 6 години

Американаска демокрация, - Ако ние ви дадем заеми (и ви налагаме политика ) това е демокрация. Аако сте зависими от нас е демократично. Ако сте зависими от други е диктатура. Китай ви отнема от американското поле на влияние заначи е диктатура.

32

Анонимен

преди 6 години

Искахте да има свободна търговия с китай. На ви сега свободна търговия. Ползите от търговията с китай са много по малко от вредите. Където и да отидеш вече на повечето стоки пише мейд ин чайна. Това е резултата от затварянето на очите пред китайските ментаци и дъмпинга. Тепърва има да ревете. Това е само началото.

fallback