Снимка: архив, Reuters

Доналд Тръмп, който е фаворит в надпреварата за републиканската кандидатура за президентските избори в САЩ, призова в понеделник за "тотално и пълно прекратяване на влизането на мюсюлмани в САЩ", предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

Предложената забрана следва да остане в сила, "докато представителите на нашата държава разберат какво става", се посочва в изявление от неговия щаб. В изявлението се казва още, че предложението на Тръмп идва в отговор на нивото на омраза сред "широки сегменти от мюсюлманското население" спрямо американците.

"Докато успеем да разрешим и разберем този проблем и опасната заплаха, която той представлява, нашата страна не може да става жертва на ужасни атаки на хора, които вярват само в джихад и които нямат здрав разум и уважение към човешкия живот", посочи Тръмп в изявлението.

Ръководителят на предизборния му екип Кори Левандовски каза, че предложението би важало за "всички", включително за мюсюлманите, които искат имигрантски визи, както и за туристите, които искат да влязат в страната.

Левандовски не отговори на въпросите дали забраната следва да включи мюсюлмани, които са американски граждани и са пътували извън страната, или как митническите и граничните служители ще установяват религията на лицата, желаещи да влязат в САЩ.

Предложението на Доналд Тръмп да се забрани на мюсюлмани да влизат в САЩ предизвика бурни реакции.

Изявлението на бизнесмена милиардер и бивша телевизионна звезда предизвика остри критики от неговите съперници за номинацията на републиканците, които търсят начини да го отстранят от челната позиция.

Унищожителни коментари последваха от бившия губернатор на Флорида Джеб Буш, от губернатора на Охайо Джон Касич, от сенатор Линдзи Греъм от Южна Каролина и от губернатора на Ню Джърси Крис Кристи.

Фаворитката за номинацията на Демократическата партия за президентските избори Хилари Клинтън също критикува предложението на Тръмп, наричайки го "заслужаващо порицание, предубедено и създаващо разделение".

Ибрахим Хупър, директор на Съвета за американско-ислямски отношения - мюсюлманска група за подкрепа, коментира идеята на Тръмп с думите: "Влизаме в сферата на фашизма". "Трябва да бъде обезпокоително не само за американските мюсюлмани, но и за всички американци, че водещ президентски кандидат на републиканците е направил едно в същината си фашистко изявление", каза Ибрахим Хупър.

Призивът на Доналд Тръмп е против американските ценности и би навредил на националната сигурност, заяви заместник-съветникът на президента Обама за националната сигурност Бен Роудс пред Си Ен Ен.

Говорителят на Белия дом Джош Ърнест каза, че Тръмп опитва да си играе със страховете на хората, за да получи подкрепа в своята кампания.

В обръщение към нацията в неделя президентът на САЩ Барак Обама призова американците да проявяват толерантност към своите съграждани, независимо от тяхната религия.

Обръщението на Обама бе във връзка с терористичното нападение в Калифорния, при което Саид Фарук, американец от пакистански произход, и неговата съпруга Ташфин Малик, родена в Пакистан, застреляха на 2 декември 14 души в градчето Сан Бернардино.

Проучване на общественото мнение в САЩ, направено след нападението в Калифорния, показа големи разлики във възприятията на демократите и републиканците към мюсюлманите. 69 процента от републиканците са изказали най-малко страх по отношение на мюсюлманите в сравнение с 39 процента при демократите.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase