Мартин Лутър Кинг произнася знаменитата си реч. Снимка: архив, Reuters
fallback

Преди 50 години, на 28 август 1963 г., пасторът Мартин Лутър Кинг произнася във Вашингтон речта си "Имам една мечта", оставила дълбок отпечатък върху американското общество и движението за граждански права. По повод годишнината от събитието, която е другата седмица, Франс прес отбелязва, че Съединените щати, както често се случва, действат мащабно: наследниците на черния пастор посвещават на годишнината не просто един ден, а близо седмица.

В събота се очаква 150 хиляди души да посетят Нешънъл мол - големия парк, който свързва Конгреса на САЩ с мемориала на Линкълн. На това място в края на лятото на 1963 г. проповедникът Кинг изрича фразата, която ще придружава борбата на афроамериканци за признаване на правата им в хаоса на 60-те години, белязани от войната във Виетнам, убийството на Джон Ф. Кенеди и на самия Мартин Лутър Кинг през април 1968 г.

Четири дни по-късно, в сряда идната седмица, когато е годишнината от произнасянето на речта, часовниците на църквите в САЩ ще започнат да звънят в момента, когато Барак Обама, афроамериканският президент на страната, ще произнесе реч от стъпалата пред Мемориала на Линкълн.

Различни прояви, дебати и дискусии ще позволят на американците да си зададат въпроси за състоянието на отношенията между различните групи, от които се изграждат Съединените щати.

"Винаги съм казвал, че сме постигнали голям напредък в тази страна. Въпреки това да вярваме, че работата е приключена, би било в най-добрия случай глупаво и наивно", казва Ал Шарптън, отдавнашен активист на каузата на чернокожите, един от организаторите на демонстрацията в събота. В нея ще участват и Мартин Лутър Кинг Трети, син на проповедника, министърът на правосъдието Ерик Холдър и семейството на Трейвън Мартин, афроамерикански тийнейджър, убит миналата година във Флорида от доброволец, самоназначил се за пазител на реда.

На 28 август 1963 г. около 250 хиляди души от различен етнически произход демонстрираха в парка Нешънъл мол, скандирайки "Равенство сега" и "Ние ще победим". Това бе кулминация на акцията, наречена "Марш към Вашингтон за работни места и свобода".

Същия ден 34-годишният Мартин Лутър Кинг е последният оратор. Като се отклонява от подготвения текст, той започва речта с прочутата си фраза: "Имам една мечта", че един ден тази нация ще заживее изцяло според своето кредо, че всички всички хора се раждат равни.

"Имам една мечта" днес е гравирано на стъпките на паметника, точно на мястото, където Мартин Лутър Кинг е произнесъл речта си, малко преди приемането на законите за гражданските права от президента Линдън Б. Джонсън през 1964 г. и 1965 г.

50 години по-късно делото, започнато по време на демонстрацията от 1963 г., далеч не е приключено, смята Бенджамин Джелъс от Националната асоциация за съдействие на напредъка на цветнокожите, една от основните организации, защитаваща правата на чернокожите.

Афроамериканците са 14,2 на сто от населението и все още са на опашката по социално-икономически показатели. По официални данни 12,6 на сто от тях са били безработни през юли спрямо 7,4 на сто средно за САЩ. 50 години след речта на Мартин Лутър Кинг процентът на афроамериканците, които живеят под прага на
бедността, е спаднал от 41,8 на сто до 27,6 на сто.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Анонимен

преди 10 години

само едно се чудя... как и по какъв начин ще се сбъдне пророчеството на Ванга, че последният американски президент ще е тъмнокож...

4

Анонимен

преди 10 години

***.Всички се раждали равни.Ми той що не се е родил равен с тоя със цайсите до него?Да ходи да и каже на Опра Уифни да му делне 50% от милиардите си.Нали всички са равни?Тва с равенството е по-голяма утопия от колкото всички утопии на света взети заедно.Даже произведени в завод предмети с машинна точност не са абсолютно равни.Няма равенство на тоя свят.Слънцето не е Луната,кокошката не е куче топлото не е студено многото не е малко.

3

Таня

преди 10 години

Нищо не става у нас, защото Мартин Лутър Кинг не само говори на тази акция във Вашингтон, но и се бори да осъществи "Имам една мечта..." Затова и го убиват след 5 год. Създава организации, движения, говори точно и ясно какви са целите и вижданията за развитие на гражданското общество, присъдена му е Нобелова награда за мир през 1964 год. А тук какво-някакви кресльовци със *** ще сменят статуквото... Никаква организация, не дай си Боже да решат да излъчат лидер, ще се изядат кой да ръководи!!

fallback