Снимка: Reuters

Бившият консултант на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ Едуард Сноудън, обвинен в разгласяване на поверителна информация, заяви, че администрацията на президента Барак Обама му отнема правото да търси убежище. Това се посочва в съобщение, публикувано от организацията Уикилийкс и цитирано от Ройтерс.

"Стана известно, че президентът е наредил на вицепрезидента си да окаже натиск върху лидерите на страните, от които съм поискал защита, да отхвърлят молбите ми за убежище, след като (президентът) се ангажира да не постъпва така", заявява Сноудън в съобщение, публикувано на сайта Уикилийкс, имайки предвид президента Барак Обама и вицепрезидента Джо Байдън, пиши БТА. Искането за политическо убежище в Русия, отправено от Сноудън, би могло "да уреди окончателно" случая с него, заяви в интервю за Франс прес еквадорският президент Рафаел Кореа.

"Според мен искането, отправено към руското правителство, би могло окончателно да уреди положението на господин Сноудън", заяви Кореа, след като Москва информира, че е получила молба за убежище от 29-годишния служител на подизпълнител на АНС, издирван от САЩ и споменал, че има вероятност да намери убежище в Еквадор.

Кореа повтори, че страната му не може да отговори положително на молбата на Сноудън, защото той не е на еквадорска територия. Еквадорският държавен глава допълни, че освен това след изявленията на Москва сценарият се е променил.

На 23 юни Сноудън пристигна от Хонконг на московското летище "Шереметиево". На следващия ден той трябваше да излети от Москва за Куба, но така и не се качи на самолета. Според някои данни американецът и в момента е в транзитната зона на летището. Службата за сигурност на "Шереметиево" съобщи за ИТАР-ТАСС, че формално той не е преминал руската граница.

В същото време Държавният департамент заяви, че Едуард Сноудън си остава американски гражданин и има право на "справедлив процес", ако се върне в страната.

"Той си остава американски гражданин. Продължава да се ползва с правата на всички американски граждани, сред които е и правото на справедлив процес за грешките, в които е обвинен", заяви говорителят на Държавния департамент Патрик Вентрел, цитиран от АФП.

На всекидневната си пресконференция Вентрел уточни, че администрацията на САЩ би могла да предостави на Сноудън "документ за еднопосочно пътуване" за връщането му страната след анулирането на паспорта му.

Бившият консултант на АНС, който направи разкрия за американска тайна програма за следене на световните комуникации и те предизвикаха шумен отзвук, поиска политическо убежище от Русия. От 23 юни той е в транзитната зона на московско летище, а президентът на Русия Владимир Путин заяви вчера, че Сноудън може да остане, при условие че прекрати действията си срещу САЩ.

Говорителят на Държавния департамент отказа да посочи каква би могла да бъде реакцията на Вашингтон, ако Москва даде убежище на Сноудън. Надяваме се, че (руснаците) ще вземат правилно решение, допълни Вентрел.

Сноудън е изпратил молби за политическо убежище в 21 държави, между които Русия, Исландия, Еквадор, Куба, Венецуела, Бразилия, Индия, Китай, Германия и Франция, съобщава сайтът Уикилийкс,
цитиран от Франс прес.

Молбите са били връчени от името на Сноудън от Сара Харисън, британска служителка в Уикилийкс, която придружи на 23 юни Сноудън при пътуването му от Хонконг до Москва.

Тя ги е предала снощи на летище Шереметиево на служител на руското консулство, който ще ги отнесе в съответните посолства в Москва. В документите се подчертава рискът от преследване срещу Едуард Сноудън в САЩ.

Молби за убежище са отправени също към Австрия, Боливия, Финландия, Италия, Ирландия, Холандия, Никарагуа, Норвегия, Полша, Испания и Швейцария, според съобщението на Уикилийкс. В две от страните - Исландия и Еквадор, молбите за убежище са отправени повторно.


Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase