Снимка: архив Reuters

Европейската комисия (ЕК) открива наказателна процедура срещу България заради член 417 от Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК), който позволява длъжникът да бъде осъден по бърза процедура без възможност да се противопостави, съобщи БНР. Процедурата е и заради начина, по който се продава имуществото на длъжниците, който е в нарушение с правото на Европейския съюз (ЕС).

За процедурата съобщи адвокат Десислава Филипова, която е и председател на фондация "Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека". Филипова обясни, че на 27 юли таз година е получила уведомление за началото на процедурата в качеството си на жалбоподател.

През февруари 2014 г., като представител на НПО, тя подава жалба до ЕК, в която посочва, че чл. 417 от ГПК и принудителното изпълнение в България са в нарушение на правото на ЕС. "Което означава, че дори потребителят да не знае своите права като европейски гражданин, съдът е длъжен, когато издава изпълнителен лист, да провери дали има забранени, неравноправни клаузи в потребителските договори, независимо дали последният е възразил или не е", обяснява Филипова.

В жалбата си тя изтъква, че изпълнителните дела в България са в нарушение на задължителната съдебна практика на Съда на ЕС, според която едно семейно жилище, независимо че е ипотекирано, може да бъде продадено едва след приключване на исковото съдебно дело и то само ако съдът е установил, че с потребителския договор не се нарушават правата на кредитополучателите и другите потребители.

Тогава ЕК я уведомява, че започва проверка на законодателството ни, която ще трае около година и ако установи, че оплакванията ѝ са основателни, ще пристъпи към процедура за наказване на България с цел отмяна на нарушаващото правото на ЕС българско законодателство.

Още по темата четете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase