Председателят на СГС Владимира Янева. Архив: Булфото
fallback

Дефектите в системата не трябва да се вменяват на ръководството на който и да било съд. Това каза председателят на СГС Владимира Янева преди заседание на ВСС. На него тя и заместниците й трябва да обяснят как работи системата за разпределение на делата и дали има проблеми с нея. Съмненията, че  има нередности в начина, по който системата разпределя делата, предизвика вълна от недоволство. Заради проблема 25 съдии от СГС поискаха оставката на шефката си Владимира Янева и заместниците й Богдана Желявска и Петя Крънчева.

Oще по темата

Те бяха подкрепени в исканията си и от 15 техни колеги от СРС. В резултат на това от ВСС обявиха, че започват проверка, защото имали информация за нередности при софтуера, който разпределя делата. Правосъдният министър Христо Иванов заяви, че ВСС замазва проблема, а за нередностите в системата се знаело още през 2013 г. Незабавна смяна на софтуера поискаха и от Съюза на съдиите в България.

Янева обясни днес, че преди два дни ВСС е направил проверка на системата. В нея са участвали компютърни специалисти от множество независими институции, в това число президентството и Софийски университет.

Тя обаче припомни, че още от началото на януари доклад на ЕК е препоръчал изграждането на централизиран сървър.

"Само след приемането и наличието на такава система може да се търси отговорност на административните ръководители за отклоненията от тази система", допълни тя.

Относно исканата й оставка Янева заяви, че докато компетентните институции не си свършат работата, не е редно нещата да се уреждат през медиите.

Шефката на СГС обясни, че със заповед от 2011 година съдебни помощници подпомагали съдиите при разпределянето на дела. Всеки си имал персонален код.

Янева уточни, че част от забележките на новата проверка са много трудни за отстраняване, защото са свързани с ремонт.

При ремонта на етажа на СГС преди няколко години са направени мрежови точки, които към днешна дата са недостатъчни. Трябва да се слагат хъбове, за да има достъп за всички служители.

„Сървърното помещение е изградено през 2007 г., така че има много какво да се желае, но все пак имайте предвид, че става въпрос за една сграда, която е паметник на културата и която много трудно може да бъде отново разбита, за да се правят тези кабели. Има и други препоръки, с които предполагам, че днес ще бъдем запознати и за които предполагам, че с някакви съвременни мерки биха могли да се отстранят евентуално други проблеми”, заяви Янева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 9 години

Херувимки!!!

10

изумен

преди 9 години

А защо са мълчали тези магистрати, като знаят че системата е дефектна!?!?!?!?!?!?!?

9

vesko02

преди 9 години

Всички работещи там или си плащат ,или са протежета /по партиина или роднинска линия

fallback