Архив: Булфото

Окръжният съд в Кърджали отложи за 14 май делото с претенции върху собствеността от Главното мюфтийство на сградата на музея в Кърджали и прилежащите му територии, предаде БТА. На днешното трето заседание бе допуснат доказателствен материал - машинописен препис от копието на нотариалния акт за продажба на недвижим имот - нива от 1922 г., на базата на който се претендира за собственост върху имота.

Вещото лице по делото инж. Димитров каза, че първият регулационен план на град Кърджали е одобрен на 31 декември 1921 г. и в границите на регулацията не може да съществува имот като нива. Оспорваният имот бе разгледан спрямо кадастралните планове на град Кърджали от 1921 г., 1956 г., 1980 г. и 2006 г., като съдия Кашикова прие заключенията по направената съдебно-техническа експертиза.

Още по темата
По отношение на възложената комплексна експертиза на предходното заседание на 25 февруари стана ясно, че вещите лица не са готови с нея. След кратко съвещание съдът определи, че следва да събере допуснатите на настоящия етап от делото доказателства и да даде възможност на вещите лица да се произнесат по възложената комплексна съдебно-техническа и архитектурна експертиза. Съдия по делото е Веселина Кашикова. Държавата се представлява от юрисконсулт Васил Радев, а Мюсюлманското вероизповедание - от адв. Красимир Руев.

Заради делото днес районът около Съдебната палата беше блокиран от полиция и жандармерия. Затворени за движение бяха общо около 5 километра улици и булеварди в града. Преди началото на заседанието граждани с икони и голям кръст не бяха допуснати в сградата на съда. Те бяха водени от свещеник, представил се за отец Стоян от Пловдивската епархия. По думите им са от дружество "Приятели на Русия и православния свят". Съдебна полиция отказа да ги допусне заедно с иконите и знамената. Беше им обяснено, че могат да влязат, но без носените от тях предмети.

Делото е образувано по иск на Главното мюфтийство, което претендира за собственост върху сградата и терена на музея въз основа на нотариален акт от началото на миналия век, след като местен жител продал нива за духовно училище. Строежът започнал с дарения от продажбите на животински кожи за Байряма, твърдят адвокатите на мюфтийството. Според областната управа обаче мюсюлманското изповедание не е наследник на местната общност. Сградата била построена с държавни пари по проект на руски архитект и не е била мюсюлманско училище. Спорните сграда и парцел са одържавени в средата на миналия век, а по-късно в тях е настанен историческия музей.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase