fallback

Когато всички се движат в една посока, обикновено си заслужава да погледнете в другата. Това важи в пълна степен и за настоящия порив и вълненията по отношение на новия мобилен стандарт 5G – нещо, което стана доста ясно и по време на Световния мобилен конгрес в Барселона.

Доставчици на телекомуникационни услуги, производители на смартфони и доставчици на мрежово оборудване - всички се надпреварват в приказките и обещанията си за 5G: технологията ще ни донесе по-бърз интернет и най-малкото... ще спаси света. Нищо по-малко от това.

"Технологията ще бъде неописуемо бърза и достъпна навсякъде на ниски цени", каза Виторио Колао, изпълнителен директор на Vodafone, в понеделник. Някои компании очакват да инсталират първите търговски 5G мрежи още през тази година. Поне засега има само тестови опити.

Но и в развитието на тази област има няколко капана и те се наричат разходи, наличност и търсене. На първо място - стъпката от 4G до 5G не е никак лесна и не може да се постигнете с няколко нови мобилни антени. Тази стъпка е необходима, дума да не става: в противен случай мечтите на индустрията за автономно шофиране или пълното свързване на продукцията с интернета на нещата никога няма да се сбъднат.

5G има специалното предимство на така наречената "латентност": това е времето, необходимо за предаването на данните – то трябва да е много по-бързо чрез 5G. Това е необходимо, когато например алгоритмите за управлението на автономните автомобили и сензорите комуникират един с друг. А при над 19 млрд. мрежови устройства в интернет на нещата след две години ще се появят доста данни.

Но кой ще плати? И кой ще прибере печалбата?

Изграждането на нужната инфраструктура е доста скъпо. Само за Европа оценките са за разходи от около 500 млрд. евро. Кой ще ги плати?

Да погледнем към примера от Корея. Главният изпълнителен директор на Korea Telecom Донг-Хюн Джанг изгради заедно с Intel връзка от новото поколение за Олимпийските игри. За тази цел компаниите са изградили в обществена мрежа 22 антени за 5G мрежа и са инвестирали много пари за тестване в жива среда за това как видеосигналите и големите количества данни могат да се предават бързо. В края на следващата година подобни опити ще бъдат комерсиализирани, твърди Джанг. Самият той обаче няма отговор на въпроса: „Как да печелим пари с 5G?"

Инвестициите са високи. За да няма „мъртви точки“ във връзката, трябва да бъдат построени много повече антени. В противен случай автономното пътуване може да завърши в  следващото дърво. Наистина ли си струва тази инвестиция във всяка слабонаселена област в провинцията? Нуждаем ли се от безпроблемна връзка за данни навсякъде? И дали потребителите са готови да плащат по-високи цени?

Истинското разпространение 5G няма да намери със свързаните смартфони, защото повечето потребители ще бъдат доволни от настоящия стандарт LTE, ако той работи без проблем. За потребителите е много по-важно да получават много данни за малко пари, ако покритието на мрежата е добро.

5G се очаква да бъде 100 пъти по-бърз от LTE. Но никой не се нуждае от връзка от 10 гигабита в секунда за своя смартфон. Затова хвалбите на Huawei, че е първата компания, която вгражда 5G чип в телефоните си, са по-скоро рекламни трикове. Истински порив за развитие 5G ще получи от индустрията, която иска да свърже автомобилите, фабриките... всичко.

Телеком компаниите, които ще изграждат инфраструктурата, са изправени пред сериозно предизвикателство. Или ще трябва да инвестират сериозна сума пари твърде рано, още преди някой да се интересува сериозно от по-бързата мрежа, или ще се наредят късно на клона, след като конкурентите вече са там, където е търсенето. Рядко пред телеком индустрията е имало такъв шанс – но и рисковете рядко са били толкова големи.

Още новини от света на телекомуникациите четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Андрей

преди 4 години

А1 стартира въвеждането. В редица страни има голям отпор за въвеждането. Редица тестове не са проведени за да се изчистят съмненията относно последствията за здравето на хората. А да не говорим за големия лобизъм, чрез който се внедряват 5G мрежите

22

Аман от простаци!

преди 6 години

Мнозинството от обикновените хора няма да могат да се спасят от 5G!Знаете ли какво представлява принципа Boiling frog ?? Съветвам ви да проучите защото това е вашето бъдеще!Защо мислите че всички милиардери си построиха подземни бункери през последните няколко години? Или защо си купуват острови по средата на океана?Или защо всички военни сили има подземни бази на половин километър дълбочина? От какво се пазят? За какво се подготвят?Използвайте сивото си вещество! (ако можете).

21

Аман от простаци!

преди 6 години

5G няма нищо общо със вашата интернет скорост! Наистина ли мислите че на корпорациите им пука за вас?Тази технология е просто една от много мерки които се приемат във световен мащаб със цел НАМАЛВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО НА ЗЕМЯТА. Първоначално докато изградят цялата мрежа, системата ще работи на ниска мощност за да не могат овцете да усетят какво става!!!. А когато мрежата достигне пълно покритие просто ще пуснат мощността на МАКС! (300GHz)И ще изпържат овчите мозъци на бавен огън.

fallback