Снимка: Reuters
fallback

Технологичната компания за споделен превоз Uber поддържа добри връзки с българските власти, но както навсякъде по света, среща известна съпротива в страната. Това заяви в интервю за Investor.bg генералният директор на Uber за Централна и Източна Европа Патрик Щуденер. Според него е въпрос на време тези различия да бъдат изгладени.

"Искаме да доставяме транспортни услуги навсякъде по света, като течаща вода", заяви Щуденер пред Investor.bg. "Ние вярваме в свободната конкуренция между участниците на пазара". По думите му целта на компанията е да предлага все по-качествен транспорт на пътниците във все по-урбанизиращите се и увеличаващи населението си градове.

Припомняме, че Uber вече навлезе и в България от средата на декември, като засега технологичната компания ще предлага само нискотарифната UberX услуга.
 
Хиляди хора се възползват от предлаганата от нея услуга и до момента преобладават положителните оценки. Разбира се, подобно много иновации и тази компания не е подмината от нападки и коментари от страна на конкуренцията и властите.

В сряда един от браншовите съюзи на таксиметровите превозвачи - “Съюз Такси”, заплаши, че ще блокира столицата с протестно шествие. Исканията на организацията са компанията Uber България да прекрати своята дейност, а ако не го направи, държавата да се намеси. В отвореното си писмо „Съюз Такси“ заявява, че неколкократно е сигнализирала властите за „кражба на пътници“, което води до причиняване на загуби.

В социалните мрежи пък се организира своеобразен контрапротест в защита на Uber, който да съвпадне по време с протеста на таксиджиите. Организаторите защитават свободния избор на българските граждани сами да решат как да се придвижват.

На това становище е и IT специалистът Христо Ласков, който в ефира на Bulgaria on Air коментира, че таксиметровите шофьори в България не трябва да се "борят" срещу мобилното приложение за споделено пътуване Uber, а трябва да предложат по-добра услуга от него, за да си "върнат клиентите".

Преди около две седмици и транспортният министър Ивайло Московски също критикува открито компанията. Според него услагата на Uber не отговаря на българските закони. Коментарът му бе във връзка с информацията, че НАП, МВР, службите, ДАИ и Министерството на транспорта организират съвместна акция срещу компанията.

В Европа, където Uber предлага широка гама от възможности за транспорт – от професионални лимузини до неформални възможности за споделяне наавтомобили, компанията е атакувана от съдебни разпореждания в Белгия, Франция, Германия, Холандия и Испания. Според властите в тези страни компанията е нарушила правилата за лицензиране на таксиметрови услуги.

Стартъп-ът си има неприятности и във Великобритания. В Лондон например се проведе масов протест на черните таксита заради конкуренцията на колите на компанията. Uber търпи и критики, че не отговаря на данъчните режими на Острова. През юни 2014 г. възлови улици и кръстовища в Лондон, Берлин, Париж и Мадрид бяха блокирани от недоволни от услугата таксиметрови водачи. В протестите тогава се включиха над 30 000 шофьори на таксита и лимузини.

Очаквайте пълното интервю с Патрик Щуденер скоро в Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

42

Анонимен

преди 9 години

И като говорите за инвестиции, 35хил.лева в автомобил и над 5хил.лева разходи , като лиценз, застраховки и други (който иска може да му ги напиша подробно)-без горивото, за вас не е инвестиция.За да има къде да повръщате, когато се напиете, за да има къде вашите болни майки и баби , които не могат да стигнат по друг начин до болницата, да се изпикаят , за да може вашето дете да има седалка , на която да скача с обувките, когато го прибирате от детска градина!

41

Анонимен

преди 9 години

Ако вичко е така както казвате, защо не се регистират като всеки превозвач!

40

До 47

преди 9 години

В грешка си колега. Плащанията по банков път са видими и проследими със закон до 5 години от датата на плащането. Тези плащания са прозрачни за НАП и определено компанията си плаща данъците при нас. За какъв данък става въпрос при привеждане на пари от роднина?! Такси за международен превод нали е платил, за да и дойдат парите!!!Касова бележка, както и се казва, е само за касова операция, като това не са плащания по банков път.Говориш глупости!UBER са конкуренция, а това в БГ е забранено!

fallback