Снимка: Reuters

От мнозина това може да се приеме за теория на конспирацията. Хубавата новина, че във вторник вечер Apple стана първата американска компания, която има пазарна стойност от над 700 млрд. долара, главният изпълнителен директор на компанията Тим Кук научава тъкмо от Кари Кун – оперативен директор на инвестиционната банка Goldman Sachs, която мнозина считат за тъмната сила на Wall Street.

Когато в Ню Йорк приключва борсовата сесия и Apple вече има пазарна капитализация от 710 млрд. долара, Кук е почетен гост на организирана от Goldman Sachs технологична конференция в Сан Франциско.

В препълнената голяма бална зала на Hotel Palace пред възхитените погледи на мениджърите Кук отговаря на въпроси за своята стратегия за растеж. Или по-скоро през няколко минути получава похвали от Кун. „Аз тъкмо получих съобщението, че Apple е първата компания в САЩ, която минава границата от 700 милиарда щатски долара," казва Кун и не пропуска да подразни Кук „Сега винаги ще си спомниш къде си бил точно в този момент".

Разбира се, Apple дължи всичко това не само на Goldman Sachs, а и на инвеститорите, които отново поверяват парите си на компанията. Въпреки че цената на акциите вече достигна исторически връх и концернът така или иначе е най-ценната американска компания, акционерите продължават да му вярват. Както смята и големият инвеститор Карл Айкан, курсът на акциите на Apple може да мине 200 долара. Във вторник цената бе 122 долара за акция. Цената на акциите се повиши със 64% през цялата изминала година.

Във вторник Кук заяви, че Apple се разраства бързо в Китай, пренебрегвайки общоприетото мнение, че китайските потребители са твърде чувствителни към високите цени за продуктите на Apple, които са от висок клас

„Това са глупости. Това не е вярно", каза той по време на конференцията в Сан Франциско, цитиран от Wall Street Journal.

През четвъртото тримесечие на 2014 г. Apple, която устоя на натиска да пусне по-евтин смартфон за китайския пазар, е продавала повече смартфони в Китай, отколкото всяка друга компания, показват данни на изследователската компания Canalys.

Кук заяви, че бързият икономически растеж в Китай и възходът на голямата по размер средна класа, са предоставили на Apple големи възможности. Продажбите на компанията в Китай, тоест континентален Китай, Хонконг и Тайван, са нараснали със 70% през трите месеца, приключващи на 27 декември. Според Кук годишните приходи от продажби на Apple на този пазар са нараснали от 1 млрд. долара преди пет години до 38 млрд. долара през миналата година.

„Ние не вярваме на закони, като на закона за големите числа“, заяви Кук, имайки предвид проблема, че е все по-трудно съществуващите рекорди да бъдат значително надминавани. Новите продукти, като например Apple Watch, трябва да доведат до милиардни приходи, за да не се считат за провал. „Тази идея е само една догма“, добави той.

Пазарната капитализация или пазарната стойност е общата стойност на издадените акции на публично търгувана компания. Обикновено пазарната капитализация е произведението от броя емитирани акции при среднопретеглена цена за акция към деня на борсовата сесия. От първично публично предлагане на Apple през декември 1980 г. пазарната стойност на компанията се е повишила с повече от 50 600%.

Текущата пазарна стойност на компанията е почти два пъти по-голяма от тази на следващите три големи компании в индекса S&P 500. Exxon Mobil Corp. е втората зад Apple с пазарна капитализация от около 382 млрд. долара, Berkshire Hathaway Inc. е третата най-ценна компания с 370 млрд. долара, а Google Inc. е четвъртата с пазарна капитализация от 363 милиарда щатски долара, показват данни на FactSet.

Сегашният рекорд е много важен за Кук, дългогодишен мениджър в Apple и наследник на поста главен изпълнителен директор на емблематичния Стив Джобс. Когато Кук пое поста през 2011 г., анализаторите изпитваха съмнения дали Apple може да успее без визионера Джобс.

Оттогава обаче пазарната стойност на Apple се увеличи над два пъти. Когато по време на конференцията във вторник Кун съобщи за рекорда на Apple, единственият отговор на Кук е усмивка.

По-късно Кук добави, че Apple ще ревизира политиката си за обратно изкупуване на акции и изплащането на дивиденти през април. Компанията възнамерява да върне над 130 млрд. долара на инвеститорите до края на 2015 г. и вече върна 103 млрд. долара от сумата. Кук добави също, че през 2014 г. Apple е придобила 17 компании. 

Още технологични новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase