Снимка: Vehicle Analysis Branch, LARC, NASA

Президентът на САЩ Барак Обама иска активно да стимулира разработката на средства за превоз на американски космонавти в орбита с частни компании, съобщава ВВС.

В проектобюджета на НАСА за 2012 г., който беше представен пред Конгреса, фигурира цифрата 850 млн. долара: предполага се, че парите ще бъдат похарчени за частни компании, разработващи собствени космически кораби. Това е с 238 млн. долара повече, отколкото в бюджета за 2011 г., който беше одобрен, но още не е изпълнен.

Като цяло за НАСА се заделят 18,7 млрд. долара, което съответства на действащия бюджет на организацията. Очаква се, че тази цифра няма да се промени до 2016 г.

По действащите правила финансирането на американските правителствени организации е замразено на ниво 2010 г. и ситуацията ще остане без промяна, докато законодателите не постигнат съгласие за финансовото бъдеще на страната.

Марсиански стремежи

Вариантите как ще се изразходват планираните средства са много, но вероятно особено внимание ще бъде отделено на пилотираните космически кораби.

Срокът на използваните сега совалки изтича и по въпроса за превоза на хора до МКС в близко време НАСА ще попадне под зависимост от руските космически кораби "Союз".

В НАСА се надяват, че това положение ще продължи едва няколко години, през които в САЩ ще се развие частната космическа индустрия. Според специалистите американските производители на космически апарати могат да бъдат стимулирани в рамките на съответната целева програма.

В този случай НАСА ще има възможност да разработи ракети с голям размер, както и космически кораби, способни да летят по-далеч от МКС – например до астероидите или Марс.

Приоритетът е МКС

Новата бюджетна заявка предвижда отделянето през 2012 г. на 2,81 млрд. долара за конструиране на нов кораб с голяма товароподемност, както и многофункционална пилотирана капсула.

И макар че за 2012 г. за стимулиране на частната инициатива в усвояването на Космоса са предвидени по-големи суми от 2011 г., повишаване на разходите за самите конструкторски работи не се предвижда. Както смятат наблюдателите, това ще доведе до повтаряне на миналогодишните разногласия между Белия дом и Капитолия за практиките на пилотираните полети.

"Приоритет за нас остава МКС", заяви Чарлз Болден, шеф на НАСА. Според него целта на бюджетните промени е да се съкрати или поне да не се увеличи срокът на зависимост от чуждестранни партньори, което може да се постигне със собствена космическа промишленост.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase