Снимка: БГНЕС
fallback

По-високата температура на водата води до по-ранно полово съзряване на рибата, което е сериозен проблем, съобщи д-р Радослава Бекова от Института по океанология към БАН пред Радио Варна.

"Наблюдаваме и друго притеснително явление - рибата става все по-дребна. Това важи най-вече за цацата и калкана", каза още д-р Бекова.

Заради сравнително високата температура на морската вода сезонът за улов на всички видове риба много закъснява, коментира Емил Милев от рибарското сдружение „Черноморски изгрев“ и допълни, че сафрид почти няма, а чернокопът все още не се е появил в големи количества.

"Сезонът закъсня с повече от месец, надяваме се времето да се захлади и температурите да се понижат, за да се появи рибата", каза още рибарят.

След информациите, че рибарите на юг вече вадят паламуд, Емил Милев съобщи, че на север паламуд все още няма, а и по Южното Черноморие се ловят отделни екземпляри. На север риболовът в момента е на барбуня, малко сафрид и лефер.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

И рибар съм

преди 6 месеца

Чудесно, ще ги ловим направо пържени!

10

Голяма част от

преди 6 месеца

коментиращите са директно безотговорни! Така както дивашкото сечене на дърва, така и липсата на риби ще има своето природно ответствие! Не съм специалист по океанология, която в БАН е за допълване на заплати, но за морето съм сигурен, че отговора на природата ще бъде качествен т.е. опичайте си акъла жабари!

9

Бай Дрън

преди 6 месеца

Какво значение има колко е едра цацата? И без това се замезва с цяло парче. Добре че не е толкова едра, та да не може да се глътне.

fallback