"Не става въпрос за противопоставяне между туроператорите и хотелиерите и ресторантьорите. Целта е да се направят еднакви условия, за да бъде използвана и дейността на туроператорите. Корпоративното лице, което иска да направи, да речем - тиймбилдинг, туроператорът трябва да запази места за настаняване и храна. Спрямо него услугата е със ставка 9%. Туроператорът обаче трябва да издаде фактура с 20% ДДС или с нулева ставка", коментира адвокат Калина Михайлова в Bulgaria ON AIR.

Тя обясни, че промяната в Закона за ДДС е в резултат на влязла в сила директива 112 от 2006 г.

Още по темата
През 2012 г. стават и промените в законодателството. По думите на Михайлова проблемът е с ясното диференциране на физическите лица, спрямо които целта е да се облекчи разходът при пътуване, и спрямо корпоративните лица, които осигуряват безвъзмездно събитие за своите служители или партньори.


Адв. Калина Михайлова смята, че част от становището на КЗК продължава да е актуално и към днешна дата - от гледна точка на нарушаване на конкуренцията в бранша "Туризъм". Тя изтъкна, че Министерството на финансите не е орган, който да установяван налице ли е нарушаване на конкуренцията, а важно е становището на КЗК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase