Снимка: БГНЕС
fallback

Банките са пълни с пари, депозитите са с 35 млрд. лева повече от кредитите. Затова банките не искат да плащат лихва. Големият растеж на депозити идва от бизнеса, който получи щедри компенсации. Хем са вдигнали цените, хем са получили компенсации. Те дори не ги инвестират, а ги слагат в депозити.

Oще по темата
Това каза за Нова Нюз Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество".

"МФ не можа да емитира държавен дълг с лихви от 5-6% поради липса на интерес. Същевременно в банковата система депозити за над 100 млрд. стоят на нулева лихва", обясни той. И допълни, че кредитите на домакинствата растат бързо, а ипотечните още по-бързо.

По думите му лихвите по новите кредити трябва да се покачат, за да се стимулират потребителите. "В ипотечните кредити противно на логиката лихвите са по-ниски отколкото преди година. Паричната маса продължава да расте, а това има проинфлационен ефект. Затягането на монетарната политика има антиинфлационен ефект. У нас обаче не може да се говори, че парите имат антиинфлационен ефект, напротив, кредитната експанзия продължава да налива пари в икономиката и да налива масло в огъня.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

39

Анонимен

преди 1 година

Намалете лихвите, за да са с обръщение.

38

Анонимен

преди 1 година

Това ще си остане така. Висока инфлация през следващите 10 години, ниски лихви. Причината е една. Високите лихви биха довели до фалит на много държави, начело със САЩ. По-малкото зло е инфлация с години имахане накрая на 3 нули. Няма друг начин да се изчистят дълговете на държавите.

37

Анонимен

преди 1 година

Ето затова плащаме тока на ,,биснеса,, . За да имат все по големи печалби докато народа загива с африкански заплати . Дайте да дадем е политиката на ПП , БСП и ДБ . Трите глави на евроатлантическата ламя . Само възраждане може да ги спре евроатлантиците с ,,ценностите,,

fallback