Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Ден преди Бъдни вечер, за традициите и символиката на празника разказва доц. д-р Красимира Кръстанова от катедра "Етнология" на Пловдивския университет.

По думите й, традицията е древна, още в периметъра на Римската империя. "Тогава всички народи са чествали Календите, които показват началото на Новата година. Тогава хората са очаквали новия Бог. Съществували са жертвоприношителни обреди. С навлизането на християнството тези човешки жертвоприношения се отричат и започват да се принасят в жертва продукти. Това е трансформация на идеите за Новата година", обясни Кръстанова в ефира на "България сутрин".

На масата на Бъдни вечер задължително се слага хляб, който символизира кръвта Христова, припомни преподавателят.

"Чрез житото и хляба можем да видим идеята за вечното възраждане, за самопораждането, което не изисква жертви, на които носи вечния дух, живот и смисъла на живота", допълни доц. Кръстанова пред Bulgaria ON AIR.

Коледните празници съдържат широк комплекс от обреди, представи и вярвания, и не могат да се ограничат само до 24-25 декември. Това е период, който обхваща времето на зимното слънцестоене - до Йордановден, информира гостът.

"В България елхата влиза едва след Освобождението. Преди това има коледно дърво, което се изразява чрез сурвачката. Тя е символ на живота, подредения свят, на желанието на хората да бъдат част от този свят", поясни доц. Кръстанова.

Преподавателят разказа и за символиката на бъдника.

"В миналото слънцето е било боготворено. Замества се от Христос, но пък огънят на земята е важна част от обреда и тогава се избира специално дъбово или крушово дърво. На него се ушива дреха и се пали в огнището. Стопанинът казва "славите ли млада Бога", а жените отговарят "Да, славим го", разказа още тя.

Идеята за Дядо Коледа ни връща към миналото и преосмислянето му в днешно време.

"Дядо Коледа, Дядо Мраз - езически символи на новия живот, на Новата година, на новия Бог. Дядо Коледа можем да видим като Санта Клаус. Дядо Мраз е онова същество, което преди това е Богът, който очакваме и искаме да посрещаме. Но той може да раздава и подаръци, защото всеки се надява на доброто, благополучието и надеждата за по-добър живот", обобщи гостът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Продължение

преди 1 година

Като декан е изпълнявала три функции при одобряването на проекти. 1) Самата тя е включена в някои от колективите, които кандидатстват за финансиране на проект; 2) Тя пише рецензиите за проектите, които са конкуренти на онези, в които тя участва; 3) Накрая е член на комисията, която решава кой проект да бъде финансиран. Въпреки че тези скандални факти бяха огласени, никой не я мръдна от позицията на декан. Научната си степен е получила в БАН, закриляна от роднина на член на Политбюро на БКП.

9

Анонимен

преди 1 година

До Анонимен 5 и Анонимен 8 - Тази женица е рабфаковка, завършила строителен техникум, после чрез Рабфак следвала ЗАДОЧНО и както се разчу при появата й преди 40 години, с успех (3.90), но се ползваше със стабилна партийна протекция. Затова ги приказва такива нелепи и объркани неща. Прочетете прословутата книга на прф.Хорозов "Проектният бизнес и ограбването на науката". Там тази рабфаковка е сред посочените примери - кой знае как са я сложили за декан в Пловдив, но като такава /продълж/

8

форума хляб не дава

преди 1 година

До Георги Илиев Митев КАТО ОБЪРНЕШ ДВОРА С ПРАВАТА ЛОПАТА И ЩЕ ТИ ДАМ СРЕДСТВА!Нещо неясно!?

fallback