Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

  Ще има ли скок при лихвите по кредитите остава основен въпрос след като стана ясно, че Европейската Централна Банка повишава лихвения процент.

"Най-вероятно няма да е скок, но ще започне плавно повишение на лихвите по кредитите и лихвите по депозитите. За вложителите това е добра новина, защото досега банките не плащаха лихви по депозитите, а освен това даже взимаха такси за свръх наличности. В момента започна процесът и първите няколко банки махнаха таксите за свръх наличности. Хората могат да си държат парите без да плащат за това съхранение. Следващата стъпка е появата на лихва по депозитите и те се движат в рамките между 1 и 2%", посочи кредитният консултант Тихомир Тошев в студиото на "България сутрин".

По думите му от есента ще видим първото покачване на лихвите по кредитите.
Oще по темата
"Очакването ми е, че покачването на лихвите ще е малко по-плавно, защото имаме голяма депозитна маса и по-малко раздадени кредити. Лихвите по депозитите ще продължат да се покачват, защото цялостната политика в света е за покачване на лихвите. Това е един от основните инструменти за успокояване на инфлацията", допълни Тошев.

Кредитният консултант изтъкна, че по изтеглените кредити лихвите няма да започнат да скачат от есента.

"Първото покачване ще бъде за тези, които тепърва ще теглят кредити от есента. Покачването на лихвите по вече изтеглените кредити най-вероятно ще започне от средата на следващата година. Лихвата за средния кредит от 140 хил. лв., ако се покачи през следващата година и половина - две, ще е до 5%, това би било около 150 лв. над месечната вноска, но това ще става постепенно, на стъпки", коментира Тихомир Тошев пред Bulgaria ON AIR.

"При всички случаи, когато лихвите тръгнат нагоре кредитополучателите ще се отдръпнат и ще изчакат. Очаквам цените на имотите в следващите няколко години да се запазят на това, в което са в момента. Нито бързо ще отмине периодът на покачване на лихвите, нито бързо се намалее инфлацията. Хората, които вече са изтеглили кредити, действат по няколко сценария. Виждаме голям интерес към рефинансиране на кредитите. Някои рефинансират като новия кредит го правят с фиксирана лихва. Ако имаме спестявания, можем да ги използваме за погасяване на кредитите, защото инфлацията остава висока и лихвите по депозитите се покачват", заяви гостът.  

И посъветва да внимаваме  с бързите кредити, защото са достатъчно скъп и опасен продукт.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

До 24

преди 1 година

Амчи да, що да ти пише и кода за прахосмукачката-робот, като жена ти може да се гъзурчи със старата прахосмукачка...*** съм ги в ай-титата!

22

Анонимен

преди 1 година

Най са ми смешни напуканите ай рита с уж големите пари.Хаха а бе ей от софтуер нямам нужда дали ще гледам на же *** еса една карта или ще си извадя хартиената карта аз пак ще стигна където съм тръгнал

21

Гражданин

преди 1 година

Крайно време беше!Балонът следва да се спука, защото беше изкуствено създаден от инвеститори, брокери и банкери. Да му мислят тези *агубеняци дето бързаха да теглят кредити за покупка на жилище.Но нещата ще си дойдат на място. Някои имоти ще отидат на публична продан.

fallback