fallback

 

Българска фабрика, която произвежда ръчно тъкани килими за британския кралски двор, е пред фалит, а причината за това не е липсата на поръчки, а недостигът на работна ръка.
 
Цехът в Костандово е отворил преди 25 години и тогава в него работят 280 тъкачки.
 
"25 години се пенсионираха всички, които бяха на пенсионна възраст, в момента имам 25 тъкачки", коментира пред Bulgaria ON AIR собственикът Нино Парпулов.
 
Върху килимите шедьоври стъпва кралица Елизабет II в Бъкингамския дворец, в залата, където посреща държавни ръководители. Български килими притежават и холандската кралица Беатрикс, внучка на Уинстън Чърчил, Мик Джагър, бившият премиер Тони Блеър и още много други.
 
"Все още има много поръчки от Англия, обаче не мога да смогна да ги изпълнявам. Причината е липсата на тъкачки", допълни Парпулов.
 
"Ние трябва да планираме нашия край, лека полека, даваме си сметка, че натам вървим, ако не се случи това, за което говорим - създаването на млади кадри", подчерта Надя Парпулова.
 
"Това е голяма кауза, наистина. Държат много да се запази това нещо, но все още това е глас в пустиня. Това е жалкото", каза още Нино Парпулов.
 
Вижте повече в репортажа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

68

П.К.

преди 2 години

И тези "атрактивни" заплати са от минало време. А днес галопиращата инфлация налага, задължава, именно и от гледна точка на инфлацията, тези нива на заплащане да бъдат коригирани. А обявите им стоят и никой, който има належаща нужда от нови кадри, не си мърда и пръстта да се съобрази с това голямо зло - инфлацията и да направи необходимите промени в обявите за нови работни места.

67

Анонимен

преди 2 години

Когато няма предлагане (на работна ръка), а има голямо търсене (на работна ръка), то по правилата които ни ги дрънкат 24/7 като обяснение защо всичко поскъпва следва и цената (на работната ръка) да се покачва стремглаво. Така ли е? Или за заплатите "пазарните закони" не важат?

66

П.К.

преди 2 години

Във всички сектори на икономиката у нас има глад за нови, млади кадри. Макар, че още след 1989 г. нашите управници унищожиха доброто професионално обучение и сега има добри младежи за работа в различните дейности. НО... Новоизлюпените "бизнесмени" и "предприемачи" са длъжни да си развържат повече кесията и да определят по-високи нива от предлаганите сега. В обявите им, "атрактивната " заплата е около минималната граница.Тези управители да не си купуват най-скъпите джипове, а да плащат по добре.

fallback