Снимка: БГНЕС
fallback

Пандемията оказва силно отрицателно въздействие върху онкоболните, предупреди СЗО. Днес е Световния ден за борба с рака.

"През последните години стремежът е да се разруши Раковият регистър, не се подава информация и има недействителни данни. Всичко е въпрос на административни и политически решения. Необходимо е комплексно онкологично лечение", обясни пред БНТ д-р Стефан Константинов, директор на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология.

Според него, големият проблем е дали имаме профилактика. "Случаите се увеличават, но има спад на смъртността. При жените последните 20 години около 1,8 процента е годишното намаление в смъртността, а при мъжете е 1,4%, мъжете живеят по-малко и боледуват повече.", каза той.

Oще по темата
По думите му има пропаст в пътя на пациента, в лутането му, профилактиката е повече на хартия, формално се изпълнява и е оставена на съвестта на хората.

Според д-р Константинов достъпът до специалисти онколози е изключително лесен, имаме най-модерните лекарства, разполагаме и с технологии.

Специалистът коментира пандемията и зеления сертификат. Той поясни, че вълните в България следват другите държави.

"Зеленият сертификат щеше да е правилно решение, ако заболяването можеше да се контролира с ваксините, но вирусът мутира. Зеленият сертификат имаше смисъл, ако се приложи на една значителна част от населението и най-накрая, ако се спазваше. Тъй като тези неща не се случиха, тъй като човек може със зелен сертификат да заразява хората, тъй като може да се разболее, но по-леко, този зелен сертификат няма смисъл, става единствено средство да принуждава хората да се ваксинират. Истината е, че ваксините предпазват възрастните хора от смърт и хората трябва да се ваксинират", добави д-р Стефан Константинов.

Според него никога не е прекъсвало обслужването на онкоболните по време на пандемията.

Той коментира и случая с починалата жена във Враца. Според д-р Стефан Константинов е необходима реформа в здравеопазването.

"Интеграция на големите спешни центрове с болниците. Но при този случай има индивидуален проблем, това нормален човек не би трябвало да го направи", каза още д-р Стефан Константинов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 2 години

Тоя дядка не знае за какво говори. Масово хората се лекуват в чужбина, защото нашите "специалисти" не могат да различат тумор от инфекция - истински случай! Нямаме нито компетентни, нито загрижени "специалисти". Лекува се на парче. Отговорност се прехвърля, а за отношение да не говорим! Рака не е достатъчен, трябва и за лекарите да мисли човек. На кеф ли са, какво да им купи, че да му обърнат внимание. Не случайно съществува поговорката: "да пребориш рака, въпреки лечението". Само Бог решава!

12

брей ,бре !?

преди 2 години

Как пък , всички наглеци са все в герб ?

11

Анонимен

преди 2 години

Г-Н ДОКТОР, ВИЖТЕ КОЛКО ОБЯВИ З А ПОМОЩ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКОВЕ В ЧУЖБИНА ИМА ПО САЙТОВЕТЕ, АКО БЯХ БГ ЛЕКАР ОНКОЛОГ, ЩЕШЕ Д А МЕ Е СРАМ

fallback