Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

След случилото се във Враца, при който почина пациент, докато чакаше да обработят документите й, отново на преден план излезе пробойните в спешната помощ.

Промените, които трябва да се случат за да не се стига до подобни трагедии коментираха пред БНТ д-р Иван Кокалов от КНСБ и адвокатът по медицинско право Христина Николова.

Oще по темата

Според д-р Кокалов в основата на проблема стои човешкия фактор - липсата на достатъчно кадри и апаратура, както и ниското заплащане на медицинския персонал, особено в по-малките населени места.

Той призова за гаранции за кариерно израстване на медиците, както и за реформа в системата на спешната помощ - включване на повече парамедици в линейките, така че да се освободят повече лекари за спешните отделения на болниците.

Според адвокат Христина Николова е необходимо да се подобри организацията на спешната помощ у нас, както и координацията на медиците с други спешни структури като пожарната и полицията.

Тя сравни случая с починалата жена във Враца с друг трагичен казус, по който работи - тежко болен мъж с ковид, който е принуден да слезе на собствен ход три етажа от дома си до линейката, която го очаква навън, за да го откара в болница. Усилие, което се оказва фатално за мъжа.

Адвокат Николова се позова на собствената си практика и изтъкна, че често в болниците установява липса на конкретно разписани правилници и протоколи, които да утвърждават адекватен механизъм за триаж и прием в спешно отделение.

Според нея за конкретния случай във Враца трябва да се установи и защо се е стигнало дотам жената да бъде закарана с частна кола в спешното - дали личният лекар е назначил всички необходими изследвания и защо от Бърза помощ не са изпратили екип.

Липсата на адекватна апаратура в линейките също е голям проблем, допълни Николова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

възмутен

преди 2 години

И така като останем без собствени кадри добре облечените бизнесмени ще ни внесат от чужбина и тогава досетете се какви ще са цените.Няма да можем и да помислим да отидем до болница!Поне 30% от сестрите са волю- неволю в чужбина-и останалите ли искате да изгоните?Как може да хулите и обиждате цяло съсловие заради един случай?ако някой шофьор прегази ваш близък всички шофьори ли ще хулите и обиждате?Що за журналисти сте?

32

възмутен

преди 2 години

Каквото и да е станало би трябвало тези които пишат да се стремят да представят правдиво събитието.А в случая човекът които е снимал разказва как жената която е починала е била докарана с кола,регистраторката е помогнала да я изкарат от колата ,взела и е тест за ковид.Това са няколко минути! А в заглавието се говореше че е чакала 40 минути! И така се настройва обществото срещу медиците.Сега дори и някой млад човек да иска да следва медицина ще се откаже!

31

Joan

преди 2 години

Просто в България няма спешна помощ. Лекарите не знаят как да реагират на спешните случаи, не различават спешно от неспешно състояние, понеже такава им е подготовката. Няма протокол за прием на умиращи хора в тежко състояние. Вината е на лекарите - ако нямат заплащане и условия на труд, трябва да отиват при министри, премиер, президент и да искат! Не да чакат пациентите да се борят за това. Цялото им съсловие безучастно гледаше как ГЕРБ съсипва здравеопазването.

fallback