Снимка: БГНЕС
fallback

При работа на официални празници работодателите са длъжни да изплащат минимум двойно възнаграждение на работниците и служителите си.

Според Кодекса на труда за посрещането на Рождество Христово празничните дни са 24, 25 и 26 декември. Празничен е и 1 януари 2021 г. заради посрещането на Нова година.

Заплащането достига четворен размер, ако работата в тези дни се явява и извънреден труд, тъй като той също се изплаща със 100% увеличение. Това заявиха от ИА Главна инспекция по труда.

През 2020 г. понеделник – 28 декември, е неприсъствен ден заради празничния 26 декември, който е в почивен ден. При работа в почивен и неприсъствен ден се заплаща с увеличение от 75% само положеният извънреден труд, предава "Монитор".

Извънреден в празнични, почивни и неприсъствени дни е трудът за работещите на ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време и той се възлага със заповед.

При въведено сумирано отчитане на работното време за работещите по график на официален празник положеният труд не е извънреден, поради което работодателят дължи само двойно възнаграждение. В тези случаи извънредният труд се заплаща в края на периода, за който е въведено сумираното отчитане на работното време с 50% увеличение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

БАЧКАТОР

преди 3 години

Има и в Бг точни работодатели, спазващи законите, но са чужденци. Водещ принцип в живота ми е да не работя при български работодател

23

Анонимен

преди 3 години

В някои развити централноафрикански демокрации, може и да се плаща, но в тикволандия - не.

22

До Анонимен 22

преди 3 години

Експлоатират те точно толкова, колкото им позволяваш.

fallback