Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Какви оценки дава обществото за мерките и склонни ли сме да понесем по-строги мерки, обяснява изследване, направено между 28 октомври до 1 ноември.

"Има поляризация, по някои критерии има разделяне поравно. В общи линии обществото е объркано, това е нормално на фона на видимите ръстове на случаите на коронавирус. Няма ясно мнозинство дали да са по-стриктни мерките", обясни пред Нова тв социологът Първан Симеонов за последното изследване на "Галъп".

Oще по темата

Според него в момента няма причина за по-строги мерки. Има и известно свикване с мисълта за по-строги мерки, но ако това запитване е било направено през лятото 60% биха били против налагането на строги противоепидемични мерки, докато сега вече са 50 на 50, обясни социологът.

"Що се отнася до оценките как се справя властта – там нещата също изглеждат някак разделени. Все пак повече са тези, които смятат, че правителството не се справя. Назад във времето имаше по-високи нива на оценка за справянето на правителството. Те бяха продиктувани от по-малкия брой случай, от страха на обществото, както и от факта, че България действа бързо", обясни още Първан Симеонов.

Той е на мнение, че влияние оказва и политическия контекст от лятото насам. По отношение на коронавируса обаче, оценката на работата на правителството е по-висока, отколкото оценяването на цялостната му работа.

"Това, което се откроява от лятото насам, е, че българите биха искали да получат възможността да разчитат на личната си отговорност. Друг е въпросът колко е голяма и сериозна тя. По отношение на носенето на маски няма голямо мнозинство. И там нещата са на кантар", добави Симеонов и подчерта, че недоверие има и в правенето на тестове за коронавирус. Хората не виждат в тях крайна надеждност. "Най-голямото притеснение е, че няма разчитане на здравната система. Страхът за капацитета на здравната система е налице", заяви той.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 3 години

Във България няма общество,има сбирка от болно мислещи хора.

10

прокурора

преди 3 години

Обществото ни е разделено не само за епидемиологичните мерки. То е разделено на всякакви теми, независимо за какво иде реч. Обединени сме само в мрънкането и в трагедиите, та дори и в последните има хора, които се пресмиват. Жалки станахме! Много жалки!

9

Анонимен

преди 3 години

Народ, които винаги избира смотани управници, позволява презастрояване, работи за жълти стотинки, оставя бабите му да бъдат изнасилвани, децата му неграмотни, а бъдещите поколения - чалганизирани, не трябва да бъде питан за мнение!Очеизвадно тук разумен живот няма. Затова и "ден година храни" и "стринката на лелята на съседката на продавачката ми каза" и "души мЪ маската" са мото за всеки.

fallback