Снимка: pexels.com
fallback

Точно в 4 часа тази нощ върнахме стрелките на часовниците с час назад. Вече преминахме към зимното, или астрономическото часово време. То ще продължи до последната неделя на март следващата година.

Това ще е една от последните смени на времето, след като през септември Европейската комисия предложи да се отмени смяната на времето.

Новата директива трябва да влезе в сила на 1 април 2019 г. Това означава, че държавите от ЕС ще преустановят смяната на времето ден по-рано – на 31 март, когато за последно ще се въведе лятното часово време.

Oще по темата

В случай че съответната държава е решила да остане на стандартното зимно време, тя може да направи последна промяна на 27 октомври 2019 г.

В повечето допитвания у нас надделява мнението, че трябва да сме постоянно на лятно часово време.

Смяната на времето оказва отрицателно влияние върху организма, категорични са медици.

Според проучване на германски учени, осъществено в средата на 2018 г., връщането на стрелките назад ни дава с час повече дневна светлина, но ни отнема много повече. Резултатите, цитирани от ABCNews показват, че биологичният часовник на човек все по-трудно се адаптира към рязката промяна.

"Това е просто една от онези човешки приумици, при които си мислиш, че можеш да правиш каквото си поискаш, стига да имаш дисциплина. Забравяме, че биологичният часовник е древен колкото самите живи организми и не може да бъде подлъган просто така", коментира Тил Рьоненбърг от университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен.

Германските учени и много лекари у нас и по света са на мнение, че смяната на зимното с лятно часово време е силен стрес за тялото. Той може да доведе до дисбаланс – както физически, така и психически. В повечето случаи се получава разминаване между ритъма на организма и този на часовото време. Затова не се учудвайте, ако от новата седмица се прозявате повече, усещате отпадналост и главоболие, дезориентирани сте и нямате настроение за нищо.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

111

Фен на морето

преди 5 години

Да наистина има астрономическо време и биологичен часовник. Те съвпадат именно със светлата част на деня, а не с тъмната. Времето и часовниците не съществуват освен нашето съзнание. Измислени са за да се синхронизират работното ввреме, транспорта, туризма и пр. В природата: Става светло - ставаш активен, става тъмно - спиш. В цивилизования свят отдава не е така. Близко до астрономическото време е лятното, защото оползотворяваш 1 час дневна свелина. Всичко останало е измислица.

110

Анонимен

преди 5 години

До 111Аз бачкам от 7:30 до 15:00, така че не ми е проблем. А децата, така или иначе ги взима цента с колата, дали в 13:00 или 19:00 все тая.

109

Анонимен

преди 5 години

Дано да е за последно, че изкуственото връщане с 1 час назад е стресиращо. Пък ще се адаптираме.

fallback