Снимка: БГНЕС

Последната програма за качеството на въздуха в София има големи пропуски и не решава реалните проблеми. Това заяви Ивайло Хлебаров от сдружение „За Земята“, в предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.

След като през 2017 г. Европейската комисия осъди България заради качеството на въздуха, страната ни прие Национална програма, която предвижда до 2024 г. да влезем в нормите на ЕС, обясни гостът.

"Ако искаме да дишаме нормален въздух обаче трябва да се движим към стандартите на СЗО, които са още по-завишени“, добави той пред Bloomberg TV Bulgaria.

Относно програмата за София Хлебаров заяви, че тя няма да бъде приета до края на тази година, а може би в началото на следващата. Все пак гостът заяви, че в програмата има много големи пропуски.

По думите му постигането на нормите за чистотата на въздуха е заложено за 2026 г., а това е много дълъг срок. София има такива програми от 2004 г. и целите още не са постигнати.

Според Хлебаров заложените мерки няма да успеят да изчистят въздуха, тъй като 80% от средствата отиват за транспорт, а не за битовото отопление, което е най-големият проблем.

"Превръща се в една транспортна програма. А за битовото отопление се прилага програмата за замяна на отоплителните уреди, която е много бавна и не се знае кога ще се реализира. Още повече, че тя залага на по-малко замърсяващи уреди, а трябва да разчита на възобновяеми източници“, обясни гостът.

Хлебаров допълни, че от 45 хил. домакинства, които имат право да участват в тази програма, само към 6 хил. са подали заявления, а не се знае колко от тях ще бъдат удовлетворени.  

Гостът също така каза, че азотния диоксид от транспорта е голям проблем, но той не се адресира от столична община. "Продължителното излагане на мръсен въздух води до хронични заболявания на дихателната и кръвоносната система и това сега съчетано с коронавируса види до по-висока смъртност“, смята Хлебаров.

Целия разговор - във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase