Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Проектът за реконструкция на площада около църквата "Св. Неделя" предизвика спорове. Софийската света митрополия се противопостави на проекта на архитект Фуксас за новата визия на площада, на който се намира и едноименната църква.   Духовниците не искат да се изпълни част от предвидения ремонт.

"Не е въпрос на харесване, тук говорим за дисциплина. Нашият храм идва от началото на 4 век. Първо е построена малка църква от местния градоначалник. До този момент храмът никога не си е променял името. Това е едно свято място, това е Божий дом, дом за молитва на всички вярващи. В празнични дни особено, тук се стича многохиляден народ. Този проект не нарушава, а прекъсва църковния живот в нашия храм. За придвижването на хората е необходим транспорт", посочи отец Кирил Попов от църквата ''Св. Неделя'' пред Bulgaria ON AIR.

По думите му това не е площад пред някой мол, а в проекта имало много дефекти и недообмислени неща.

"Това е безотговорност. Г-н Фуксас кога е дошъл да се срещне с църковното ръководство на Софийската света митрополия, с ръководството на нашия храм. Това той не го е направил и е допуснал множество грешки. По закон, ако е отговорен архтитект, ще знае, че всяка обществена сграда е необходимо да има непрекъснат достъп до автомобили. Говорим за пожарна безопасност, линейки. Не може да се прекъсне достъпа до този храм от транспорт и комуникация", подчерта отец Попов. По думите му, храмът дава името на площада, а не обратното и той е духовно средище.

Председателят на Комисията по култура в СОС Малина Едрева посочи в студиото на "България сутрин", че продължават дискусиите по идейния проект на студио "Фуксас".

"Този конкурс е придружен с много препоръки. Те ще бъдат предоставени на представителите на студио "Фуксас", ще бъдат поканени и представителите на митрополията. В никакъв случай не може да говорим за прекъсване на достъпа до храма. Въпросът е какво става с колите, които паркират", обясни тя.

Едрева увери, че няма да има бутане на стени и премахване на естакадата. В диалог ще намерим ясните решения и това пространство ще се превърне в много живо. Нека да минем към професионален диалог, призова тя.

"Самата естакада е наполовина, липсва дори оградата. Той сигурно е велик архитект, но темата е дали тук е мястото на тези футуристични изпълнения на този площад, който има друг дух", каза още отец Кирил Попов.

Малина Едрева коментира и предложението за използване на водопреносната мрежа на София за доставяне на вода от от язовир ''Белмекен'' към Перник. Днес общинарите ще обсъдят проекта и ще вземат решение.

"Налице е криза и се събират всички представители на институциите, които трябва да намерят решение. Съпричастността е много важна част от умението да живеем заедно. 1/3 от хората в Перник намират препитание в София. Трябва обаче и да има вода в нашия град. Новата инфраструктура касае подаването на вода към Перник само при криза. Кметът на София ясно защити интересите на града. Поставя се специален кран, който ще спира водата, когато има намаление в кубците на нашите водоизточници", уточни Едрева.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 4 години

Църквата е ПРАВА! Не може разни БЕЗРОДНИ атеистични и настроени ПРОТИВ Църквата да се разпореждат с ЦЪРКОВЕН ИМОТ! Прав е отец Кирил Попов! Тази ЗЕМЯ Е НА ЦЪРКВАТА! Секуларизинатите ПРЕКАЛЯВАТ! И НЕ, НЕ си мислете, че този КИЧОЗЕН " проект" ще подбуди хората към вяра и благочестие! Не трябва да се проявява ЧУЖДОПОКЛОНИЧЕСТВО И ДУПЕДАВЩИНА КЪМ ВСЕКИ ОБИКНОВЕН ЧУЖДЕНЕЦ! ЧУЖДЕНЦИТЕ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ РАЗПОЛАГАТ С БЪЛГАРСКОТО И БЪЛГАРСКИТЕ ИМОТИ! фуксас ДА СЕ МАХА!

22

Божидар Петков

преди 4 години

А попското училище с/щу, Света Неделя, докога ще седи в крайно занемарен вид?

21

Анонимен

преди 4 години

Тука затова нищо не става. Като някои реши нещо да обнови и веднага се вдигат една камара допотопняци да си искат средновековието или соц-а. Какъв достъп ще се ограничи??? На 1 мин пеша от две линии на метрото, няколко трамвая спиращи на площада. То сега е ограничен достъпа, че трябва да се прескачат някакви таратайки паркирали по площада и да чакаш по светофари. Дали 4-ти век е имало коли??? и дали и тогава са ходили с коли??? То затова младите бягат натам където вече всичко е оправено.

fallback