Снимка: Уикипедия

Борисовата градина в София все повече ще връща блясъка си от едно време, за който много софиянци мечтаят.

Според проекта за подробния й устройствен план ще се възстановят "Кривите огледала" и "Лодките" (Водното каналче). И двете са атракции от 50-те години, които много столичани си спомнят с носталгия.

Още по темата
В плана присъстват и трите дансинга, които са на мястото, известно като "Маймунарника“. Те са били там, когато се е създавала градината.

Ръководителят на проекта проф. Атанас Ковачев смята, че бирарията в стил австро-германски барок от 30-те също трябва да се върне до езерото "Ариана“ на мястото на сегашното заведение.

Къпалнята "Мария-Луиза" пък отново трябва да разхлажда софиянци в жегите. Сега къпалнята е частна собственост, но общината би могла да преговаря със собствениците за публично-частно партньорство, смятат проектантите.

Идеята на проектантите на плана е да се възстановят някои от знаковите обекти, които са занемарени или изчезнали от парка през последните две десетилетия, а други по-нови да бъдат премахнати.

Според авторите на проекта някои обекти нямат място в градината. Автокъщата "Капитолия" трябва да бъде премахната и под нея да се изгради подземен паркинг.

"Над него ще има има 1,5 м пръст, така че там могат да се засадят и дървета, което значи, че ще се увеличи зеленината“, поясни ръководителят на проекта проф. Ковачев, който е и ландшафтен архитект, цитиран от "Монитор".

Сградата на общинската фирма за озеленяване пък би могла да се превърне в музей "Зелена София“. Според плана ресторантът "Веселото село", който се намира откъм бул. "Драган Цанков", ще бъде премахнат.

Друга култова през 80-те години кръчма "Тенекиите" до Семинарията, която от години е затворена, по план би трябвало да се превърне в нов ресторант. За нея обаче обитателите на околните сгради настояват да не се възстановява и вероятно ще отпадне.

Остават и доста спорни въпроси като строежа на нов стадион на мястото на "Народна армия". Проектантите настояват спортните съоръжения само да се реконструират в сегашните мащаби, като се покрият трибуните на стадиона. От ЦСКА обаче искат да построят ново съоръжение за 28 000 посетители, като обещават да не се изсече нито едно дърво. Според проекта за ПУП обаче не трябва нито една кола да влиза в парка и той ще е отворен само за коли със специално предназначение. До стадиона пък ще достига само автобусът с футболистите.

Дебат предизвиква и изключването на някои периферни зони, както и осигуряването на място за паркиране на над 1000 автомобила.

В сряда вечерта беше проведено първото обществено обсъждане на проекта за ПУП на Борисовата градина. От общината многократно обясниха, че то е начално, за да се видят нагласите на гражданите и да се съберат възможно най-много предложения.

Дo 19 юни те мoгaт дa ce внacят в общинската дирекция по градоустройство или в тpитe paйoнa, в ĸoитo пoпaдa пapĸът. Идeитe щe бъдaт oбcъдeни oт eĸcпepтнa ĸoмиcия. Cлeд тoвa - нa 26 юни, щe бъдe и втopoтo oбщecтвeнo oбcъждaнe нa ycтpoйcтвeния плaн и чак след това окончателният вариант ще мине на Експертен съвет към НАГ и ще се дебатира и гласува в Столичния общински съвет.

На обсъждането гражданите поставиха и чисто прагматични въпроси като изграждането на обществени тоалетни, откриване на площадки за фермерски пазари, детски площадки и др.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase