Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

След като в последните дни въздухът в София беше толкова мръсен, че фините прахови частици превишиха в пъти допустимите норми, столичаните се разбунтуваха и се събраха на протест пред сградата на общината.

Сред исканията на демонстрантите са напълно безплатен градски транспорт в дни с голямо замърсяване, както и ограничаването на използването на колите.

Още по темата

Шефът на местния парламент Елен Герджиков призна, че част от исканията на протестиращите са основателни и е готов да ги обсъди, стига обаче да не се стига до популизъм. Според него зеленият билет не е бил пуснат късно.

Герджиков припомни, че този билет е резултат от механизма, приет от СОС през януари 2018 г., и в него е записано точно и ясно при какви условия се въвежда.

"Още преди година и половина Столична община е приела програма за управление качеството на въздуха и мерки по нея и се работи много последователно и устойчиво в тази насока и дори има положителен резултат от тази работа и той се вижда от доклада на Европейската сметна палата, в който е записано,  че през 2009 г. дните със замърсяване в София са били 161, а през 2016 г. са 71", заяви Герджиков.

Той призна, че въпреки че отоплението на твърдо гориво е сред основните замърсители на въздуха, няма как да бъде забранено напълно, защото е въпрос на национално законодателство и не може а стане през общинска наредба.

Освен това в рамките на Столичната община влизат няколко града и няколко села, които масово се топлят на дърва и въглища.

Продължават и регулярните проверки за горене на гуми. Столичният инспекторат е направил проверки на всички автосервизи в София, на пунктовете за смяна на гуми и за смяна на отработени масла.

"Тези проверки са от порядъка на 700-800 броя от началото на 2018 г. Наложени са както административни актове, така и за по-дребните нарушения фиш с до 50 лв. глоба. Основното нещо, което се проверява, е системата по връщане на гумите към организации, които имат комплексни разрешителни да оперират с тях като упадък", обясни тя.

Проверки в жилищата дали се горят гуми обаче могат да се правят само в общинските.

"От няколко дни се обсъжда вече предложението на кмета на Столична община за преразглеждане на нормативните актове и криминализиране горенето на отпадъци", заяви Радева.

Столичната община планира през следващата година да разположи още 22 станции за измерване на чистотата на въздуха.

Радева уточни, че четирите станции за измерване на чистотата на въздуха вече не достигат на Столична община.
Герджиков допълни, че този проект включва освен монтирането на допълнителни 22 станции и разработването на публична платформа, на която информацията ще се вижда в реално време.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase