Снимка: София Филм Фест
fallback

„Всеки човек трябва да е в такива взаимоотношения с хората и природата, така че да спи спокойно”, каза Любиша Самарджич на пресконференцията вчера в зала МАТИ’Д. Актьорът сподели свои мисли за романите на Иво Андрич, спомени с Георги Калоянчев и Хачо Бояджиев, своята визия на творец към балканската търпимост и общото ни минало на Балканите.

Известният сръбски актьор и режисьор, любимец на няколко поколения зрители, пристигна за откриването на София Филм Фест, както и за регионалната премиера на „Мирис на дъжд на Балканите”, продуциран от компанията на Самарджич – „Cinema Design”.

Роденият през 1936 г. в Скопие Любиша Самарджич започва срещите си с камерата от много малък.
Актьорските му заложби проличават още с първите му стъпки в занаята и той получава стипендия
от изтъкнатия режисьор Боян Ступица. Скоро след като завършва Белградската академия за драматични изкуства и изиграва няколко роли на театралната сцена в Белград (в театрално „Ателие 212”), Самарджич изпълнява роля във филма „Igre na skelama”. Изживяването толкова му харесва, че решава да напусне театъра и да преследва звездния си път в киното. Няколко години по-късно получава главни роли в някои от най-популярните и запомнящи се филми, правени в бивша Югославия по това време, и скоро се превръща
в един от най-известните киноактьори в страната, наред с Бата Живойнович, Милена Дравич и Борис Дворник.

През 80-те години и особено след окончателното разпадане на бивша Югославия актьорската му кариера започва да запада, но тогава Самарджич и синът му Драган основават собствена продуцентска компания – „Cinema Design”, която успява да преживее трудните времена и санкциите на ООН срещу остатъците от Югославия и да продуцира няколко много успешни филма.

Любиша Самарджич се снима като актьор в над 150 кинозаглавия, носител е на 6 югославски награди („Златна Арена” от националния фестивал в Пула) за най-добър актьор, както и на „Златен лъв” от Венеция ‘67 за участието си във филма „Утро”. Още тогава италианската преса пише за него: „Той е особено талантлив – в актьорството
е остър като бръснач, отличен в пресъздаването на емоциите, от началото до края. Любиша Самарджич е такъв актьор, какъвто всяка държава по света би искала да притежава”.

През 1999 г. Самарджич за първи път опитва силите си зад камерата с югославско-италианската
продукция „Небесна кука” (Гран При на Международния фестивал в Монпелие, наградата на публиката на фестивала в Палм Спрингс и наградата Опера Прима на Миланския кинофест), показана на българските зрители през лятото на 2000 г. Две години по-късно той гостува за откриването на София Филм Фест и прогнозира “Оскар” за филма на колегата си Данис Танович „Ничия земя”. В рамките на Балканските филмови срещи от 6-ото издание на СФФ Любиша Самарджич представя пред българската публика втория си режисьорски филм – „Наташа”.

Още един от 8-те режисьорски проекта на сръбския творец е показван в България – „Гъше перо” (2004), а по време на 16-ото издания на София Филм Фест публиката ще има възможност да види първа част на киноверсията на 14-серийния сръбски филм „Мирис на дъжд на Балканите”, представена лично от Любиша Самарджич. Бестселърът на Гордана Куич, по който е създадена телевизионната екранизация, е преиздаден няколко пъти, но за пръв път се пренася на екрана четвърт век след публикуването му.

Романтичната драма проследява живота на семейство сефарадски евреи от Сараево в смутните години между двете световни войни. Рики, Бланка, Бука, Нина и Клара са петте дъщери на семейство Шалом, чиито образи са вдъхновени от майката на писателката и нейните сестри. „Мирис на дъжд на Балканите” е документ за един свят, който вече Един горещ балканец не съществува – света на сефарадските евреи, почти изтрит от картата на Сараево по време на Холокоста, но герои на тази история са също сърби, мюсюлмани и католици.

Филмът „Дъжд на Балканите” можете да гледате днес от 18.00 часа в кино Люмиер, представен лично от Любиша Самарджич.

Очаквайте утре специално интервю с Любиша Самарджич!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Анонимен

преди 12 години

Ами провери го де, виж съдиите.

19

Темата беше друга

преди 12 години

Анонимчо No14, в Народния съд (не така наречения, а Народния съд!) съдии и обвинители са били чисти българи! Стига глупости, поне това е лесно да се провери!

18

Анонимен

преди 12 години

Голям си ,Любиша!

fallback