Снимка: архив, Reuters
fallback

След "Curiosity" НАСА ще изпрати още един космически апарат на Марс през 2016 година, съобщиха световните агенции. Предполага се, че новият марсоход "ИнСайт" ще започне работа през месец септември 2016 година, а неговата мисия ще продължи около две години.

По замисъла на специалистите в рамките на тази програма на повърхността на Марс ще бъдат доставени геодезически инструменти, които ще позволят изучаването на процесите на формирането на Червената планета.

Проектът ще бъде с международно участие. Създаденият във Франция сеизмомер ще позволи да се установи има ли "марсотресения", аналогични на земните. Германската пробивна установка ще улесни сондирането на марсианската почва до 9 метра дълбочина.

Общото ръководство ще се осъществява от Лабораторията за реактивни двигатели в град Пасадена, щата Флорида, която отговаряше и за осъществяването на мисията на "Curiosity".

Oще по темата
Експертите считат, че новият проект ще бъде сравнително евтин. Неговата стойност няма да надвиши 425 милиона долара, а това е почти 6 пъти по-евтино от мисията на марсохода "Curiosity".

Междувременно Асошиейтед прес съобщи, че "Curiosity" за пръв път е разгънал роботизираната си ръка. В следващите седмици предстоят тестове и калибровка на 210 сантиметровата механична ръка и нейните многобройни инструменти - свредел,спектрометър, камера и др.

С нея ще бъдат събрани първите образци от марсианската почва, за да се установи дали съществуват някакви форми на микробен живот на Червената планета.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

79

fuck off

преди 11 години

Ами кислорода е елемент от ракетното гориво бе - иначе как ще гори каквото и да е - единия вид течно гориво се състои от керосин и течен кислород , другия вид - хидразин и диазотен тетраоксид...Ама кво ли ти обяснявам - по лесно ще ме разбере някой дивак от джунглите на Нова гвинея отколкото *** като тебе...Айде върви да пасеш..

78

асдф

преди 11 години

До *** off"Или липсата на реактивна струя под "излитащия" лунен модул?"И къде ти го на луната кислорода дет ше изгори за да направи струята видима бе, *** с ***

77

fuck off

преди 11 години

Аз си мисля,че все пак бъдещето е на носителите от типа Ангара която в момента се разработва в напреднал стадий..Модулна ракета композирана от стандартни модули ,даващи възможност за постигане на оптимална мощност за всяка мисия. Модулите са проектирани многоразови - с леко шаси,сгъваеми плоскости и малки двигатели за приземяване след суборбитален полет на обикновена самолетна писта..Течногоривни са - мисла,че хидразин и диазотен тетраоксид за окислител..

fallback