Снимка: БГНЕС

Икономиката на Русия зае първо място в Европа и пето в света по паритет на покупателната способност (ППС), каза руският президент Владимир Путин на среща с бизнесмени от руския Далекоизточен федерален окръг, предаде ТАСС. Руският държавен глава обаче отбеляза, че по показателя доход на глава от населението страната има още върху какво да работи.

"Като че ли ни задушават от всички страни, притискат ни, а по обем на икономиката като цяло сме първи в Европа. Изпреварихме Германия и заехме пето място в света (по равнище на БВП спрямо ППС) след Китай, САЩ, Индия и Япония. В Европа сме на първо място", каза Путин.

"По паритет на покупателната способност изпреварихме цяла Европа, но все още трябва да се постараем за дохода на глава от населението. Затова остава още работа", добави руският президент.

Путин не се съгласи с коментара на председателя на асоциацията "Делова Русия" Алексей Репик, че икономиката на Япония може да бъде отписана. "Япония като много европейски икономики е високотехнологична икономика", отбеляза руският лидер.

Рязкото вдигане на вносните мита за рибата може да доведе до ръст на цените на вътрешния пазар, което е опасно, заяви руският президент.

"Ще проверя точно, ще си отбележа. Ще помоля колегите да си отбележат. Просто да се повишава рязко вносното мито е опасно, защото цените на вътрешния пазар могат да скочат", каза Путин.

"Вие казахте, че заради инфлацията изглежда няма да стане по-добре. Ще стане по-добре", увери руският лидер. Той акцентира върху това, че значителна част от действията на руската централна банка са насочени към сдържане на инфлацията. "Смятам, че ще постигнем целевите показатели", допълни Путин.

Той каза, че е против суперлибералната "уравниловка" по въпросите на развитието на руските региони, тъй като условията в тях са различни.

"Не искам да се карам на никого, на нашите либерали, те си вършат работата и то качествено. Общият суперлиберален подход обаче е следният - всички трябва да бъдат поставени в равни условия и Далечният изток също, както и европейската част на страната. Тогава обаче тук би продължило намаляването на населението и нямаше да има нищо. Нали условията са различни", поясни Путин.

Той отбеляза, че сега трябва да се работи целенасочено за развитието на регионите. Руският президент напомни, че този подход за развитие на регионите се прилага още от 2013 г. "Стъпка по стъпка, постепенно, но все пак се движим в правилната посока", обобщи Путин.   

Той изрази съжаление, че властите не са разрешили навреме вноса на яйца, за да могат да спрат ръста на цените им.

"Просто не се ориентирахме навреме. Обемите на производство у нас не намаляха. Потреблението се увеличи във връзка с реалните разполагаеми доходи на населението, по малко, но все пак доходите малко по малко се увеличиха. Започнаха повече да купуват яйца, месо, пилета. Не помислихме обаче навреме да разрешим вноса. И цените скочиха. Затова трябва да сме много внимателни", каза Путин.

Репродуктивното здраве на населението се отразява на демографските показатели на страната и е един от ключовите въпроси, каза още руският лидер.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase