Снимка: БГНЕС

Укрепленията, предназначени да защитят руската област Белгород от трансгранични атаки, са неефективни, според разследване на независими руски медии.

Регионът, граничещ с Украйна, е бил обект на чести обстрели и удари с дронове, откакто Владимир Путин започна пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Русия често обвинява Киев за атаките.

Трансграничен набег на 22 май от украинския регион Суми от антикремълски паравоенни формирования подчерта уязвимостта на Белгородска област и заплахата войната да се прехвърли в Русия. Това показа неефективността на "Засечная линия от окопи и противотанкови бетонни блокове", известни като "зъбите на дракона", според съвместно разследване на руското издание 7x7 media и белгородското издание Pepel.

Изданията установиха, че защитата е струвала 10 милиарда рубли (124 285 400 долара), като строителството е започнало три месеца след началото на войната, през април 2022 г.

Областният управител Вячеслав Гладков обяви през март 2023 г., че укрепленията са готови и възпират заплахата от Украйна.

Въпреки това акаунти, наблюдаващи войната, отбелязват в социалните медии неспособността на новото строителство да възпре проукраинските бунтовници.

Каналът Telegram Spy Dossier, който е свързан с руските служби за сигурност, каза, че руският доброволчески корпус (РДК) и легионът "Свобода на Русия" (ЛСР) не са влезли в Белгород по линията на отбранителните укрепления, "а по протежение на 14К-4 Козинка - Белгородската магистрала напълно безпрепятствено".

Каналът Telegram на новинарското издание Country Politics отбеляза, че атаката е извършена на запад от укрепленията.

Междувременно украинският съветник по вътрешните работи Антон Геращенко се подигра на Гладков и описа лекотата, с която групите са преминали в Белгородска област.

Той написа в Telegram, че укрепленията "се оказаха плитък ров, а бунтовниците просто заобиколиха бетонните зъби на дракона".

Руслан Левиев, военен изследовател и основател на изследователския център с отворен код Conflict Intelligence Team, каза пред 7x7, че укрепленията, които имат за цел да забавят напредването на вражеските сухопътни сили, няма да работят срещу дронове и артилерия.

Това е така, защото "това е предимно артилерийска война" и ако украинските сили ги щурмуват, "войските първо ще прочистят територията с укрепленията с артилерийски огън".

След това бетонните блокове могат да бъдат изтеглени, което означава, че "в настоящата реалност тези укрепления са безполезни", каза той, вярвайки, че по-ефективен начин за защита на границата би бил преместването на жителите и преместването на военно оборудване извън обсега на артилерията.

Той каза пред друг новинарски канал "Сирена", който съобщава за войната, че укрепленията са ефективни само ако са покрити например от артилерия и в Белгородска област няма кой да направи това и че дори и с войници в окопи, "пропуски ще останат."

"Така че дори на очевидно място, в Грайворон, никой не се е намесил срещу диверсантите", каза той, имайки предвид района в Белгородска област, в който са навлезли бунтовниците.

Екипът за разузнаване на конфликти каза на 7x7, че укрепленията вероятно са рекламирани от губернатора, за да покажат на Кремъл и местното население, че приемат защитата на страната сериозно, но не са имали голяма цел.

Такива укрепления има и в Луганска и Донецка области, като последната е една от зоните на контранастъплението на Украйна, което започна през последните дни, което повишава възможността проблемите да засегнат отбранителната линия по цялата дължина на границата.

Левиев каза пред изданието, че дори Киев да може да изтласка руските войски от превзетите територии и да достигне до укрепленията, те "е малко вероятно да щурмуват или да пробият тези защити".

Бившият пехотен офицер Ранди Мот коментира в Twitter за проблемите, които руските укрепления могат да създадат до края на войната.

Той каза, че руските линии "са неравномерни и често са слабо екипирани" и че когато отговарят на заплахи отпред, „те ангажират сили, които не могат да бъдат преместени лесно, тъй като бойното поле се променя с пробиви на други места“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase