Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

В договора „Нов СТАРТ“ става дума за междуконтинентални стратегически ракети с ядрена бойна глава. Пактът е принципиална договорка между СССР и САЩ, продължена и след разпадането на СССР.  Замразяването на участието, което президентът Владимир Путин обяви, е вече едно твърде опасно позициониране. Когато липсва диалог и липсва взаимен контрол върху възможно най-опасните и кошмарни оръжия, които човечеството е създало, това няма как да не обезпокои целия свят. Това заяви Здравко Попов, философ и дипломат, в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.

Попов коментира посещението на американския президент Джо Байдън в Киев. Според него то има конвенционални и неконвенционални значения.

Конвенционалните значения, по думите на Попов, са ясно потвърждение на подкрепата – че тя не само няма да спре, но и ще продължи да се увеличава.

„Дава се послание не само на правителството на Украйна, но и на войниците на Украйна, и на гражданите на Украйна“, добави той.

Според госта неконвенционалните послания включват личното отношение на Байдън към Путин: "Сякаш (Байдън) иска да каже с посещението си, че не го е страх от Путин. Вижда се непоколебимостта, то е психологическо предизвикателство“.

Другото послание е и до Китай, стана ясно от разговора –  да внимава, да намери сили да се отдръпне от Русия и мълчаливо да спре подкрепата си с оръжия и с високи технологии.

„Китай все още има нужда от време, за да достигне степента на силата във военното дело и високите технологии – особено изкуствения интелект, което да го направи напълно измерима и равнопоставена на САЩ“, допълни гостът..

Попов коментира и възможностите за присъединяване на България към еврозоната и Шенген, след като стана ясно, че страната ни няма да влезе във валутния съюз на 1 януари 2024 г. По думите му Шенген и еврозоната са най-базисните интеграционни политики на Европейския съюз. Ако една страна е в тях, тя вече може да се нарече истински член на ЕС.

Според него на фона на разногласията и съмненията у нас страната ни започва „леко да прилича на сива зона“.

„Въпросът е дали някой не мисли, че е по-добре да се държи една страна като България в буферна или сива зона. Защото ако се стигне до нови сделки в света, тя по-лесно може да е въвлечена в сделка за зона за влияние“, добави той.

Целия разговор гледайте във видеота на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Анонимен

преди 1 година

До Пян_Гъ - Не предизвиквайте янките , че започнат ли няма да спрът .

30

отец Нафърфорий

преди 1 година

Оттеглянето на русия от договора било опасно .По време на кризата 1962 г Хрушчов казва " ние ядрените бомби ги правим като кренвирши " и американците си мислели че имат най-малко 1 000 бойни глави, а в последствие се оказва че на този момент СССР е имал само 2 ракети .Русия излиза от договора защото няма какво да покаже ракетите и не са поддържани и няма да излитнат (през 10 г сеправи профилактика ).Все пак си е игра с огъня .

29

Пян_Гъ

преди 1 година

Китайците правилно отбелязаха, че Байдън (колетивният Запад - САЩ, НАТО, ЕС) не е в позиция да казва на най-голямата РЕАЛНА (НЕ ПЕЧАТАРСКА!!!!!!!!) ИКОНОМИКА какво и с кого до прави. И понеже при ученията край Тайван над китайските изстребители летяха и руски СТРАТЕГИЧЕСКИ БОМБАРДИРОВАЧИ, подтекстът е, че колективният Запапад не може да казва и на Русия какво и с кого до прави и че като не могат по-лесния, ще го разберат по-трудния (т.е. неприятния) начин. Кое не е ясно???

fallback