Снимка: БГНЕС

Малко хора в Европа обикновено посрещат Нова година по тениски, но тази година Европа посрещна новата 2023 година с необичайно топло време. Берлинчани започнаха новата година с пролетни температури от около 15 градуса по Целзий, като средната стойност за деня обикновено е по-близо до нулата. В Париж и Цюрих температурите също достигнаха 18 градуса през първия ден на новата година.

В нормални времена необичайно мекото време безспорно би било лоша новина: още един признак за глобалното затопляне. Но точно сега топлината - и сравнително силният вятър - са добра новина за континента, който се бори с енергийна криза. Това означава, че търсенето на газ и електроенергия ще бъде много по-малко, което ще доведе до по-ниски цени. Губещият е руският президент Владимир Путин.

След като почти половината от отоплителния сезон вече е зад гърба ни - средата на сезона настъпва около 15 януари - Европа може да диша малко по-спокойно.

Ако континентът не преживее изключително студена втора половина на зимата, той би трябвало да разполага с достатъчно газ, за да избегне кризисен сценарий. Настоящите прогнози сочат, че средната температура в Северозападна Европа в навечерието на Нова година са близо 8,5 градуса по Целзий над дългосрочната средна стойност.

Въпреки краткия период на по-ниски от сезонните температури в началото на декември, зимата на 2022-23 г. досега е по-скоро мека. Разгледано в градусни дни за отопление - мярка за търсенето на енергия, сравнено със средните местни температури - от началото на октомври в региона са отчетени 809 градусни дни за отопление, което е с около 9,5% под средната стойност за последните 30 години, според данни на Bloomberg.

Заради топлата зима Европа не изчерпва газовите си хранилища толкова бързо, колкото се очакваше - или колкото се опасяваше. През последните седем дни Германия е успяла да нагнети в хранилищата повече газ, отколкото е изтеглила, а това е необичайно през коледния сезон. В резултат на това газовите хранилища в страната са пълни на 88,8%, което е с почти 15 процентни пункта над средното за последните 10 години. Подобна е ситуацията и в целия Европейски съюз, където нивото на съхранение е 83,1%, което е с цели 30 процентни пункта повече, отколкото по това време през 2021 г. До края на отоплителния сезон през март би трябвало да има достатъчно газ при почти всеки сценарий. А това означава, че запълването на хранилищата за 2023-24 г. ще бъде по-лесно от очакваното.

Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase