Снимка: архив, БГНЕС

В момента Кремъл изгражда своя концепция за ядрен чадър върху анексираните територии. Това е нещо като концепцията на САЩ за ядрен чадър над техните съюзници, между които е България. Това обясни пред БНР Искрен Иванов, политолог, преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

Още по темата
Вероятността от ядрен конфликт продължава да се увеличава, смята той.

"С този ядрен чадър, който Москва опъна върху анексираните територии, има вероятност конфликтът да се проточи повече, отколкото прогнозирахме в началото на годината", каза политологът.

Иванов нарече "огромна политическа грешка" предупреждението на Русия, че може да преразгледа сътрудничеството с ООН по т.нар. хранителна сделка, защото по думите му това би могло да доведе до отстраняването ѝ от Съвета за сигурност на ООН.

Много е силно ястребското крило в Москва, което настоява за директен конфликт със Запада и няма значима опозиция на тези настроения, отбеляза в анализа си Искрен Иванов.

Според него с частичната мобилизация Русия следва историческата тактика на употребата на максимално количество жива сила, с която да се смаже противника.

"Аз съм сигурен, че руснаците не са изиграли всичките си козове", категоричен е политологът.

Има особен умисъл зад избирането на генерал "Армагедон" (Сергей Суровикин – бел. ред.) за главнокомандващ руските войски в Украйна, посочи още Искрен Иванов. По думите му целта е запазване на тактиката на изгорената земя – логистиката, живата сила на противника да бъде заличена, а "в лицето на западните държави това е шок".

Относно ударите по енергийната инфраструктура на Украйна и въведените ограничения на потреблението Искрен Иванов коментира: "Самата идея за потребителска и енергийна криза тук, на Балканите, подобна на тази в Украйна, ще накара много хора да бъдат много внимателни, когато гласуват следващия път. Хората много се страхуват да не настане криза, както в Украйна. За мен това е поредният опит на Москва психологически да сплаши Запада, показвайки, че няма да се откаже от Украйна. Тактиката на руската зима е налице."

"Когато войната свърши, Европа ще бъде поставена пред важно решение – какво да се прави с Украйна и Русия, тъй като системата на международните отношения във вида, в който живяхме в нея след Студената война, не работи, а Европа е ключов регион, където се пресичат интересите на стария и новия свят. На този етап обаче воля за реформа няма", подчерта Иванов.

Той обобщи, че до момента, в който Москва и Вашингтон не седнат на масата, конфликтът в Украйна няма да се реши.

"От едната страна имаме цар, който иска да възстанови Съветския съюз, от другата – президент, който има мечтата да влезе в историята като Франклин Рузвелт. Така че, докато двамата не седнат на една маса и не си поговорят, този конфликт няма да свърши", каза Иванов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase